Rewolucja w pomaganiu
Remedium ma być docieranie ze specjalistyczną pomocą szybciej i bliżej miejsca zamieszkania. Teraz także młodzi mieszkańcy Siedlec i okolic będą mieli łatwiejszy dostęp do wsparcia, ponieważ powstają dwa Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży EZRA UKSW w ramach I stopnia referencyjnego nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, świadczą liczby: placówka w Węgrowie, która działa dopiero od dwóch miesięcy, pomogła już ponad 100 rodzinom. Nic dziwnego, że środowiskowe centra zdrowia psychicznego zyskały miano „rewolucji w pomaganiu” oraz „innowacji, której potrzebujemy szczególnie teraz”. Teraz, czyli w czasie pandemii, która przyniosła nam straty nie tylko ekonomiczne, ale i psychologiczne.
EZRA to projekt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zrodził się w 2018 r. W jednej z warszawskich dzielnic stworzono ośrodek i realizowano w nim opracowany przez uczelnianych naukowców system wsparcia dzieci i rodzin, które doświadczają problemów psychicznych różnej natury. Założeniem, jaki przyświeca projektowi, jest zapobieganie rozwojowi kryzysów psychicznych, w których niezbędne staje się leczenie szpitalne.
Atutem tego modelu jest patrzenie na człowieka szeroko i komplementarnie, łącząc wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, sfery duchowej, a od niedawna również medycyny. Nic dziwnego, że zaczęły powstawać kolejne. Sukces warszawskich centrów zapoczątkował rozwój kolejnych poradni w innych miastach w Polsce, teraz także w dwóch ośrodkach w Siedlcach: Niepublicznej Przychodni Psychologiczno Pedagogicznej Cogito oraz przychodni Centrum Medyczno-Diagnostyczne.
Więcej w bieżącym wydaniu ECHA.
JAG