Rozmaitości
Rewolucja w śmieciach?

Rewolucja w śmieciach?

Po wielu latach dyskusji, zarówno parlamentarnej jak i samorządowej, sejm uchwalił zmiany w ustawie „o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Rewolucyjną wręcz zmianą jest nałożenie na samorządy obowiązku organizacji odbioru od mieszkańców odpadów, ich transportu i zagospodarowania. Bez referendów, rozwiązań zastępczych czy też alternatywnych, gminy najpóźniej od 1 stycznia 2013 r. staną się „właścicielami” produkowanych przez mieszkańców śmieci. Mocą ustawy samorządy zostały też zobligowane do organizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów, z podziałem na cztery frakcje: papier, plastik, szkło, metale.

Płacić będą wszyscy

Przejęcie dotychczasowych obowiązków mieszkańców nie odbędzie się jednak bez ponoszenia przez nich kosztów odbioru i utylizacji wytwarzanych nieczystości. Samorząd, zgodnie z uchwałą, nałoży tzw. podatek śmieciowy w wysokości gwarantującej pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie gminy. Świadczenie bierze swą nazwę z umocowania w przepisach ustaw podatkowych i podlega procedurze poboru jak podatek rolny bądź od nieruchomości. W praktyce oznacza to, że płacić go będzie każdy mieszkaniec. Globalna kwota tego podatku będzie uzależniona od ilości wytwarzanych odpadów na terenie gminy, stopnia segregacji, kosztów utylizacji i składowania. Natomiast wysokość opłaty dla przeciętnego Kowalskiego może być liczona w oparciu o powierzchnię lokalu mieszkalnego lub ilość zużytej wody, czy też jako wynik dzielenia kwoty globalnej przez liczbę mieszkańców.

– W naszej gminie najwłaściwszym sposobem naliczania podatku jest określenie go w jednakowej wysokości dla każdego mieszkańca, a to dlatego, że nie wszyscy korzystają z wodociągu, więc miernik ilości zużytej wody odpada – mówi wójt gminy Włodawa Tadeusz Sawicki. – Uzależnienie podatku od powierzchni mieszkalnej może natomiast powodować, nieadekwatne do stanu rzeczywistego, obciążenie osób samotnych bądź rodzin dwuosobowych niejednokrotnie w podeszłym wieku – dodaje.

Gmina, ogłaszając przetarg na wyłonienie przedsiębiorstwa odbierającego odpady, określi częstotliwość odbioru i miejsce składowania. Poda również warunki odbioru odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu AGD i RTV. Rada gminy może w drodze uchwały postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. W przypadku włodawskiej gminy są to setki działek letniskowych oraz dziesiątki barów, kawiarni i sklepów.

– We wrześniu zaproponuję radnym podjęcie takiej uchwały, bo takie rozwiązanie uważam za najlepsze dla naszych terenów letniskowych, a dostępne o każdej porze dnia i nocy pojemniki zdały swego czasu egzamin- mówi Sawicki.

Koniec z podrzucaniem?

Do tej pory ogromnym problemem było „podrzucanie” odpadów przez osoby i podmioty nie ponoszące kosztów. Natomiast w nowym systemie płacić będą wszyscy.

Jak zapewnia wójt, nowe zasady utrzymania czystości i porządku zostaną wprowadzone w gminie już od 1 stycznia 2012 r. Gmina Włodawa nie będzie jedyną, która chce te zasady wprowadzić w życie w możliwie najkrótszym terminie. W regionie są już podobno i inne samorządy, zdecydowane aby nowatorskie przepisy jak najszybciej wcielić w życie.

Andrzej Dynkiewicz