Aktualności
Rocznica odzyskania niepodległości

Rocznica odzyskania niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości w wielu miejscowościach naszego regionu przygotowano wiele atrakcji, a programy obchodów zachęcają do udziału.

Uroczystości 11 listopada w Siedlcach rozpocznie Msza św. w intencji ojczyzny, sprawowana w kościele pw. św. Józefa pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego ks. bp. Kazimierza Gurdy. Po niej nastąpi przemarsz jej uczestników na pl. Wolności, gdzie o 11.45 rozpoczną się uroczystości centralne. Zaplanowano m.in. wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienie prezydenta Siedlec, apel pamięci, salwę honorową, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci, koncert Orkiestry Wojskowej oraz posiłek żołnierski dla przybyłych na to spotkanie. O 12.45 ulicami Siedlec ruszy parada niepodległości, w której udział wezmą m.in. zabytkowe samochody, platformy samochodowe, grupy rekonstrukcyjne, harcerze, młodzież szkolna. Tego dnia tradycyjnie odbędą się również biegi uliczne z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości (13.00-15.00), zorganizowane w centrum miasta przez Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. Pod hasłem „Niepodległa dzieciom” o 14.00 oraz 16.00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl teatralny „Kopciuszek”. Ciekawe propozycje przygotowało również Muzeum Regionalne: wykład Wiktora Krzysztofa Cygana „Legiony Polskie w historii wschodniego Mazowsza i Podlasia – o 16.00, koncert w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki” – o 17.00, program słowno-muzyczny „Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” przygotowany przez Antoninę i Eugeniusza Mąków – o 18.00. Propozycja CKiS dla dorosłych widzów to spektakl „Romeo i Julia” o 19.00.

W Białej Podlaskiej świętowanie rozpocznie się o 9.30 – od zbiórki pocztów sztandarowych, orkiestry dętej oraz delegacji szkół i zakładów pracy – na pl. Wolności. Zanim zebrani przemaszerują do kościoła św. Antoniego na Mszę św. o 10.00, nastąpi odśpiewanie hymnu państwowego i podniesienie flagi, złożenie kwiatów przed „miejscem straceń” oraz pod pomnikiem marsz. J. Piłsudskiego oraz powitanie uczestników uroczystości przez prezydenta Białej Podlaskiej. Po zakończonej Mszy św., ok. 11.20 zebrani przemaszerują pod pomnik 34 Pułku Piechoty – delegacje złożą tutaj kwiaty, przewidziano też przemówienie przewodniczącego rady miasta. O 12.20 wystartuje „Bieg Niepodległości”. Imprezy towarzyszące obchodom zostały rozłożone na kilka dni. Te zaplanowane na wtorek, 11 listopada, to XVI Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta w Bialskim Centrum Kultury (9.00) oraz otwarcie wystawy w Muzeum Południowego Podlasia „Biała Podlaska. Obrazy z historii miasta”.

KL