Opinie
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Rodziny w mobilizacji

Odkrywanie i wierne wypełnianie zamysłu Bożego winno dokonywać się „razem”, „we” wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej, przez samo ludzkie doświadczenie miłości pomiędzy małżonkami, pomiędzy rodzicami i dziećmi, miłości przeżywanej w Duchu Chrystusa. Dlatego tak jak wielki Kościół, również i mały „Kościół domowy” potrzebuje stałej i dogłębnej ewangelizacji. (Jan Paweł II, Consortio familiaris)

Mirosława i Marek Żurawscy z Łukowa od ponad 20 lat są w Domowym Kościele Ruchu Światło-Życie. I nie wyobrażają sobie swego małżeństwa bez tej drogi formacji, która stała się ich stylem życia. A zaczęło się od oaz młodzieżowych. Właśnie wtedy, jak mówią, została im zaszczepiona potrzeba pogłębiania formacji. – Ks. Marek Boruc stawiał nam w tamtym czasie wymagania, z których musieliśmy się „rozliczać”, pracować na sobą, często korzystać z sakramentów świętych. I tak nam zostało na nasze lata małżeńskie – stwierdzają, a wyznanie, że każdego dnia chcą, by ich małżeństwo było coraz bliżej Boga, brzmi naturalnie i szczerze.

Wypłynąć na głębię

Ruch Światło-Życie, neokatechumenat, odnowa w Duchu Świętym to wspólnoty obecne dzisiaj niemal w każdej parafii, a podejmujące stałą pracę nad pogłębieniem życia duchowego. Należą do nich całe rodziny. Niewątpliwie najwięcej osób skupia Kościół Domowy, który ze swej istoty działa z nastawieniem na formacje małżonków. Zdaniem ks. Jacka Seredy z Duszpasterstwa Rodzin diecezji siedleckiej, w czasach okrzykniętych – nie bez przyczyny – dobą kryzysu rodziny i wartości, jakby na przekór obiegowym hasłom wzrasta zainteresowanie ruchami w Kościele katolickim, jak też różnymi innymi formami pracy nad duchowością. – Widać to w naszej diecezji, gdzie podejmowanych jest wiele inicjatyw rekolekcyjnych czy formacyjnych dla małżeństw, np. w ramach przygotowania do sakramentów świętych dzieci. Idzie ona w kierunku informowania i uświadamiania, czym są konkretne sakramenty oraz jaka jest rola rodziców – tłumaczy. Ważnym miejscem pogłębiania życia wiary jest coniedzielna Eucharystia. Msze św. z homilią dla dzieci, angażujące rodziców do lektury czytań, odśpiewania psalmu i przygotowania modlitwy wiernych, są szczególną szkołą wiary dla dzieci. Wiele małżeństw szuka spowiednika i kierownika duchowego, który pomagałby im poznawać Boży zamysł. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł