Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Rok El Greca

W związku z 400 rocznicą śmierci El Greca nieduże Siedlce staną się wielkim centrum kultury. Jubileuszowym obchodom towarzyszyć będzie bogaty program kulturalno-rozrywkowo-naukowy.

O randze imprezy świadczy chociażby skład komitetu honorowego obchodów Roku El Greca - są w nim m.in. takie osobistości, jak ambasadorowie Grecji, Włoch i Hiszpanii. - Uroczyste otwarcie rozpoczniemy konferencją prasową, która odbędzie się 21 lutego, o 12.00, w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach - mówi ks. Robert Mirończuk, dyrektor muzeum.

– Następnie inauguracja Roku El Greca przeniesie się do Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Pułaskiego, gdzie o 19.00 odbędzie się pierwsza impreza z cyklu „Spotkanie z jednym obrazem El Greca”. To doskonała okazja do zapoznania się z innymi dziełami mistrza, o których będą mówić wybitni historycy sztuki – dodaje.

Nie tylko lokalnie

Oprócz uroczystego otwarcia zaplanowane zostały wydarzenia o charakterze lokalnym, jak: konkurs wiedzy o malarzu, plener malarski, warsztaty malarskie czy tańca flamenco dla dzieci, wyjazd wakacyjny do Hiszpanii „Śladami El Greca”, a także – prawdopodobnie – koncert znakomitego zespołu hiszpańskiego Paco Peña. – Przewidujemy również ciekawe i atrakcyjne wydarzenia promocyjne na Dni Siedlec oraz Jarmark św. Stanisława – zdradza ks. R. Mirończuk.

Odbędzie się także międzynarodowa konferencja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie, a także w siedleckim pałacu Ogińskich. Ogólnopolski charakter będą mieć prezentacje obrazu w Warszawie i Krakowie czy konkurs literacki zatytułowany „Siedlce – przystanek El Greco”. To zaledwie część z tego, co przygotowali organizatorzy Roku El Greca, który potrwa do 7 kwietnia 2015 r. O poszczególnych wydarzeniach oraz ich miejscu będą informowały plakaty i specjalna strona internetowa.

Okazja do poznania

– Myślę, że w bogatym kalendarzu imprez każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla ks. R. Mirończuk. – Mam nadzieję, że te działania, wpisujące się w Międzynarodowy Rok El Greca, poszerzą wiedzę o życiu, dziełach i twórczości tego artysty, a także staną się niepowtarzalną okazją do promocji naszego miasta oraz Polski na arenie międzynarodowej. Nadmienię, że wszystko jest możliwe dzięki wyśmienitej współpracy siedleckich instytucji oraz całego zespołu osób. Wszystkim zaangażowanym w te działania zależy na godnym uczczeniu malarza, którego płótno jest chlubą Siedlec, i im składam podziękowanie – dodaje.

JAG