Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Rok niełatwych decyzji

Będzie to kolejny rok wymagający od nas wytężonej pracy i świadomości wyzwań, którym trzeba będzie stawić czoła, oraz podejmowania niełatwych decyzji - powiedziała podczas inauguracji roku akademickiego prof. dr hab. Tamra Zacharuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Uroczystość rozpoczęła we wtorek, 1 października, Msza św. w katedrze siedleckiej, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Mszę św. koncelebrowali: bp Piotr Sawczuk, ks. prof. Roman Krawczyk, ks. prałat Jerzy Kalinka oraz duszpasterze akademiccy: ks. Tomasz Bieliński i ks. Tomasz Małkiński.

Twórcze poszukiwanie

W homilii ksiądz biskup mówił, że dzisiejszej nauce potrzebny jest niepokój i poszukiwanie twórcze, oparte na mądrości Boga. – Czytania liturgiczne skłaniają nas do tego, aby dokonać zestawienia ludzkich inspiracji na różnych płaszczyznach życia z mądrością, którą objawia sam Bóg – nauczał bp Kiernikowski. – Niech praca uczelniana będzie przeniknięta twórczym niepokojem, ale też niech na końcu swych poszukiwań doświadczy pokoju i mądrości, która niczego się nie dopomina. Jej istotą jest służba i oddanie swojego życia – zachęcał.

Ambitne plany

Dalsza część uroczystości miała miejsce w gmachu Wydziału Humanistycznego UPH. W wystąpieniu inauguracyjnym rektor uczelni podsumowała ubiegły rok akademicki. – Z zadowoleniem pragnę poinformować, że mimo niżu demograficznego i niezwykle trudnej sytuacji na rynku edukacyjnym w roku akademickim 2012/2013 na czterech wydziałach uniwersytetu pobierało naukę blisko 9 tys. studentów – mówiła. Charakteryzując ten rozpoczynany, prof. dr hab. T. Zacharuk zaznaczyła, że będzie on wymagał wytężonej pracy i podejmowania niełatwych decyzji. – Wierzę jednak, że będzie to również czas na realizację odważnych zamierzeń i ambitnych planów, które są naszą szansą na budowanie nowoczesnej uczelni, dostosowanej do wizji szkolnictwa wyższego nastawionej na pełne wykorzystanie potencjału naukowego i dydaktycznego, wymagającej dostosowania jakości kształcenia do potrzeb i oczekiwań gospodarki oraz rozwijającej badania naukowe na jak najwyższym poziomie – dodała.

Podczas uroczystości zostały wręczone złote, srebrne oraz brązowe medale dla pracowników uczelni za długoletnią służbę, nadawane przez prezydenta RP.

KL