Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Rok z Apostołem Narodów (cz. 1)

Z okazji 2000. rocznicy urodzin Apostoła Narodów papież Benedykt XVI ogłosił w Kościele Rok Świętego Pawła. Obchody rozpoczęły się 29 czerwca , w dniu święta Apostołów Piotra i Pawła.

W Dekrecie biskupa siedleckiego o przeżywaniu Roku św. Pawła w diecezji i o dodatkowych możliwościach uzyskania łaski odpustu zupełnego czytamy: „Stoi nad nami zadanie wielkiej wagi, by ten jubileuszowy rok jak najowocniej przeżyć. Nieoceniona głębia teologii św. Pawła, bogactwo Jego niezwykłej osobowości, w której otwartość na łaskę daleko przewyższa dary natury – wszystko to sprawia, że święty ten może jak nikt inny odegrać rolę przewodnika w naszym dojrzewaniu do pełni chrześcijaństwa. Na diecezjalnej stronie internetowej podjąłem już cykl katechez, które maja nam pomóc w odkrywaniu przesłania św. Pawła. Zachęcam wszystkich do śledzenia tych treści i aktywnego podjęcia dialogu, stawiania pytań, dzielenia się własnymi doświadczeniami. Są też zaplanowane inne przedsięwzięcia duszpasterskie”.

Oto świątynie, w których będzie sprawowana publiczna liturgia lub nabożeństwa ku czci Apostoła Narodów: kościół pw. Nawrócenia św. Pawła w Skórcu, kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskej (sanktuarium MB i bazylika mniejsza), kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pratulinie (sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich), kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim, siedlecka katedra, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie (sanktuarium MB i bazylika mniejsza) oraz parafia pw. św. Anny w Kodniu (sanktuarium MB i bazylika mniejsza).

W związku z rokiem jubileuszowym istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego zarówno dla siebie, jak też dla osób zmarłych. Aby uzyskać odpust, należy spełniać stałe warunki: przystępować do sakramentu pokuty, przyjmować Komunię św., modlić się według intencji Ojca św. i wyzbyć się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu. W wyznaczonych kościołach diecezji siedleckiej odpust zupełny można uzyskać 29. dnia każdego miesiąca Roku Św. Pawła, uczestnicząc w celebracji liturgicznej lub nabożeństwie ku czci Apostoła Narodów. Wyjątkiem są styczeń (25. dnia miesiąca) oraz luty (28. dnia miesiąca) 2009 r.

Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim

– W każdą ostatnią niedzielę miesiąca, przed każdą Mszą św., w naszej parafii są czytane fragmenty Listów św. Pawła, a przed ostatnią niedzielną Mszą danego miesiąca głoszone są katechezy – wyjaśnia proboszcz międzyrzeckiej parafii ks. Paweł Madaliński. – 25 stycznia i 28 lutego odbędą się nabożeństwa popołudniowe: o 16.00 rozpocznie się spowiedź, o 16:30 katecheza o św. Pawle, o 17.00 celebracja Eucharystii, około 17:45 okolicznościowe nabożeństwo ku czci św., a około 18.30 błogosławieństwo – dodaje.

Dodatkowo każdego miesiąca zaplanowano spotkania dla różnych grup. I tak w październiku jest to spotkanie z kółkami różańcowymi i spotkanie dla kapłanów dekanatu międzyrzeckiego ściśle związane z rokiem jubileuszowym. W listopadowych obchodach Roku Apostoła Narodów szczególne miejsce zajmie modlitwa za zmarłych, w grudniu – modlitwa dla rodzin, a w lutym – modlitwa za chorych. – Na kwiecień lub maj planujemy modlitwę o rozpalenie ducha apostolskiego, a w czerwcu odbędzie się odpust parafialny, który podsumuje rok jubileuszowy – wyjaśnia ks. Madaliński. – Poza tym kolportujemy specjalny numer „Dobrych Nowin” poświęcony św. Pawłowi. Wydaliśmy również kartę pocztową z wizerunkiem świętego z obrazu znajdującego się w naszym kościele, by lepiej przybliżyć wiernym sylwetkę Apostoła Narodów – dodaje. – Mimo że to dość mała parafia, nabożeństwa poświęcone Patronowi cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony wiernych. Nasi parafianie bardzo chętnie korzystają z Sakramentu Pokuty i możliwości uzyskania odpustu zupełnego – podsumowuje proboszcz.

Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła w Skórcu

– 29. każdego miesiąca w naszej parafii można uzyskać odpust zupełny, oczywiście kiedy spełnione zostaną określone warunki – mówi proboszcz parafii ks. Andrzej Kondraciuk. – W kolejnych miesiącach otoczymy szczególną modlitwą: koła różańcowe w październiku, zmarłych w listopadzie, rodzinę w grudniu, 25 stycznia młodzież, 29 stycznia uzależnionych, a w lutym chorych. W marcu parafia będzie w sposób szczególny przeżywać swoje rekolekcje, w kwietniu będziemy się modlić za osoby konsekrowane, w maju za służbę liturgiczną, a w czerwcu, na zakończenie Roku Św. Pawła, za wspólnoty i ruchy parafialne – dodaje.

– Nasi parafianie aktywnie włączają się w obchody roku jubileuszowego. Wierni co miesiąc wybierają sobie jeden rozdział z Listów lub Dziejów Apostolskich. Nieustannie też przypominamy o możliwości uzyskania odpustu. Do wszystkich księży z dekanatu wystosowaliśmy pismo, w którym zapraszamy ich na obchody w naszej parafii oraz deklarujemy, że jesteśmy gotowi przyjąć i modlić się w tych szczególnych intencjach. Do tej pory gościł u nas ksiądz i młodzież szkolna ze Stoczka – wyjaśnia ks. Kondraciuk. – Postać św. Pawła staramy się codziennie przypominać wiernym w ramach kazania na Mszy wieczornej – podkreśla. Warto dodać, iż w kościele parafialnym znajduje się piękny obraz przedstawiający Nawrócenie Św. Pawła przez Światło Chrystusa.

Parafia Katedralna Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach

Również siedlecka katedra w sposób szczególny obchodzi Rok Św. Pawła. W środę, 29 października, o 17.15 rozpoczyna się program przygotowany specjalnie na tę okazję. -Najpierw ks. Grzegorz Domański przybliży wiernym osobę i dzieło św. Pawła – mówi ks. dr Marek Paluszkiewicz, p.o. dyrektor Wydziału Duszpasterskiego siedleckiej Kurii. – Następnie ks. Paweł Siedlanowski uczyni krótkie wprowadzenie do świadectwa, które opowie osoba świecka. Tematem tej wypowiedzi będzie „Chrystus w moim życiu”- dodaje. O 18.00 rozpocznie się Msza św. w czasie której homilię wygłosi ks. Siedlanowski. Program na kolejne miesiące będzie podawany na bieżąco. Wydziały kurialne przygotowują również liczne spotkania i wykłady związane z postacią św. Pawła. O ich tematyce oraz wierni będą informowani na bieżąco. Z całą pewnością nie zabraknie okazji by lepiej poznać życiorys i twórczość Apostoła Narodów – kończy.

Magdalena Szewczuk