Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Rolniku, daj się spisać!

W dniach od 1 czerwca do 10 lipca na terenie całego kraju ankieterzy przeprowadzać będą badania statystyczne z zakresu rolnictwa.

Czerwcowe badanie rolnicze realizowane będzie przez przedstawicieli Głównego Urzędu Statystycznego zgodnie z rozporządzeniem rządu. W wylosowanych przez system gospodarstwach rolnych prowadzone będą następujące badania: czerwcowe badanie rolnicze (formularz R-CzBR), pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (formularz R-ZW-B), pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW- S).

W całym kraju badaniem objętych będzie 117 tys. gospodarstw rolnych. W samym województwie lubelskim – blisko 9 tys. Każde z gospodarstw mogło być wylosowane do każdego z wymienionych badań lub tylko jednego z nich, według ustalonej metodologii. Użytkownik wylosowanego gospodarstwa rolnego otrzyma list z GUS z prośbą o wzięcie udziału w badaniach. Gospodarz może samodzielnie wypełnić ankietę na stronie internetowej https://rolnictwo.stat.gov.pl w przygotowanej aplikacji, po uprzednim wprowadzeniu loginu, który jest podany w lewym dolnym rogu listu z GUS. Jakie są inne możliwości? Rozmowa z teleankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego oraz bezpośrednia rozmowa z ankieterem statystycznym. Warto pamiętać, że ankieter, który odwiedzi gospodarstwo, powinien posiadać legitymację oraz upoważnienie do przeprowadzenia badania. Tożsamość teleankietera i ankietera można potwierdzić dzwoniąc na bezpłatny numer infolinii: 800-800-800 (czynny w okresie trwania badania).

 

Cel badań

Uzyskanie rzetelnej i obiektywnej informacji od użytkowników gospodarstw rolnych, która posłuży do analizy zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie – to podstawowy cel prowadzonego badania. W czasie jego trwania zostaną zebrane informacje m.in. o powierzchni zasiewów poszczególnych upraw, pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz cenach zakupu i dzierżawy użytków rolnych. Wyniki badań wykorzystywane będą we wszelkiego rodzaju publikacjach wydawanych przez GUS oraz urzędy statystyczne w poszczególnych województwach.

Badania mają charakter obowiązkowy, który wynika z ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. Wszystkie zbierane i gromadzone w badaniach dane są objęte tajemnicą i będą wykorzystane wyłącznie w celu przygotowania zestawień zbiorczych.

– Zwracamy się z prośbą o udział w badaniach statystyki publicznej. Państwa przychylność wobec ankieterów, czas im poświęcony, zapewnią wysoką jakość uzyskanych danych statystycznych – wyjaśniają przedstawiciele urzędu.

GU