Diecezja
Źródło: BPJG/MAREK KĘPIŃSKI
Źródło: BPJG/MAREK KĘPIŃSKI

Rowerowe pielgrzymowanie

Już w poniedziałek, 13 lipca, wyruszy IV Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Podobnie jak w poprzednich latach znaczącą grupę stanowić będą rowerzyści z diecezji siedleckiej. Hasło pielgrzymki brzmi „Otwórzmy się na działanie Ducha”.

Jak już informowaliśmy tydzień temu, pielgrzymkę rozpocznie o 7.00 Eucharystia w siedleckiej katedrze. Po niej uczestnicy udadzą się przed pomnik Papieża, gdzie zostanie im udzielone błogosławieństwo na trasę. Każdy dzień pielgrzymki ma rozpoczynać Msza św. Po śniadaniu grupa wyruszy w drogę. Codziennie o 12.00 w najbliższym kościele odmawiana będzie modlitwa Anioł Pański, a wieczorem pielgrzymi zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim połączonym z podsumowaniem dnia i modlitwą.

Przybycie do Częstochowy planowane jest na sobotę, 18 lipca. Bp Edward Janiak, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do Spraw Turystyki, Pielgrzymek i Migracji, powita pielgrzymów w katedrze o 9.30. Następnie wszyscy rowerzyści wyruszą pod eskortą policji na Jasną Górę, gdzie o 12.00 odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana przez bp. Janiaka. Po niej nastąpi zawierzenie wszystkich pielgrzymów Matce Bożej i droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

Wiadomo już, że z diecezji siedleckiej w pielgrzymce wezmą udział trzy grupy zorganizowane przez ks. kan. Józefa Brzozowskiego z Międzyrzeca Podlaskiego, ks. Marka Chomiuka z Siedlec oraz ks. kan. Jerzego Grochowskiego z Domanic. Rowerzyści będą jechać w mniejszych grupach oddzielonych od siebie bezpiecznym odstępem. Powrót każda z nich organizuje indywidualnie. Niektóre grupy kontynuują pielgrzymkę, jadąc do innych miejsc, inne wracają do Siedlec pociągiem.

W ubiegłym roku na Jasną Górę dotarło 424 rowerzystów. Oprócz tego około 100 osób dołączyło na ostatnim etapie pielgrzymki. Grupa siedlecka liczyła wówczas 80 osób. Organizatorzy szacują, że podobnie będzie w tym roku.

Do uczestnictwa zaprasza organizator pielgrzymki ks. kan. J. Grochowski, dziekan domanicki. Osoby lub grupy chętne do uczestnictwa w  pielgrzymce proszone są o zgłaszanie się pod nr tel. 602-492-411 lub na adres e-mail: jgrochowski@siedlce.opoka.org.pl. 

(RADIOPODLASIE.PL/OPRAC. XAA)

(xaa)