Region
Źródło: MK
Źródło: MK

Rówieśnik Niepodległej

100-lecie istnienia obchodzi Nadleśnictwo Parczew. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 6 września w Sosnowicy. Obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. Sławomira Morenia i kapelana leśników ks. Wiesława Oleszka.

W homilii podkreślał on, iż historia Nadleśnictwa Parczew wiąże się ściśle z historią naszego narodu i odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskazywał też na perspektywę nadprzyrodzoną w pracy leśnika - Człowiek nigdy nie jest pierwszy przed przyrodą, przed naturą. On ją podgląda, podsłuchuje i, kierując się nakazem Boga, strzeże jej i chroni. Takie wspaniałe zadanie stoi przed każdym z was, drodzy leśnicy - podkreślił. Podczas liturgii obszerne fragmenty Mszy św. Huberta wykonał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”, działający przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

W drugiej części uroczystości, która miała miejsce w siedzibie nadleśnictwa, spotkali się jego obecni i emerytowani pracownicy. Byli też nadleśniczowie i szefowie jednostek sąsiadujących z nadleśnictwem – jubilatem, przedstawiciele instytucji współpracujących, służb mundurowych, a także władz samorządowych różnego szczebla z Sosnowicy, Parczewa i Włodawy. Gratulacje i słowa uznania za pracę na rzecz lasów przekazał parczewskim leśnikom Jerzy Sądel, dyrektor RDLP w Lublinie. „Dzięki wam lasy mogą zachować swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i niepowtarzalne piękno. Niech parczewskie lasy będą dowodem wieloletniej troski leśników, źródłem inspiracji i wytchnienia od codzienności”napisał w okolicznościowym grawertonie.

Z kolei Adam Kornat, zastępca dyrektora lubelskich LP, przypomniał czasy kształtowania się niepodległości i udział leśników w walce o wolną Polskę. – Zawsze, nawet w najtrudniejszych czasach, nasza ojczyzna mogła liczyć na leśników i ludzi lasów, którzy bronili polskiej suwerenności już w trakcie zaborów, podczas powstań i zrywów niepodległościowych, a następnie I i II wojny światowej oraz w czasach reżimu komunistycznego – zwrócił uwagę, gratulując jednocześnie zarówno obecnemu nadleśniczemu i kierownictwu, jak też byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Parczew. – Jestem przekonany, że obchody tej pięknej rocznicy będą okazją nie tylko do refleksji i wspomnień, lecz także do zaprezentowania waszych lasów jako rezultatu pracy kolejnych pokoleń leśników – podsumował.

 

Kordylasy i dąb z Watykanu

W trakcie uroczystości troje pracowników nadleśnictwa – Ewa Jarzyńska, Andrzej Jusiak i Leszek Mielniczukotrzymało Kordelasy Leśnika Polskiego, czyli najwyższe wyróżnienie w leśnictwie. Zwieńczeniem obchodów było posadzenie „dębu niepodległości” – sadzonki nr 26 spośród 100 dębów pobłogosławionych 23 maja w Watykanie przez papieża Franciszka. Jubileusz zakończyły występy miejscowego zespołu ludowego Sosna oraz koncert kwartetu smyczkowego z Katowic.

 

W roku jubileuszu

Spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa Parczew było ostatnim etapem tegorocznych uroczystości jubileuszowych, na które złożyło się kilka wydarzeń. 7 czerwca rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Las moich marzeń”, 7 lipca otwarto ścieżkę edukacyjną Szlak powstańczy – bój pod Urszulinem”, która powstała we współpracy z Nadleśnictwem Parczew, a 12 lipca, w liturgiczne wspomnienie patrona leśników św. Jana Gwalberta, nieopodal siedziby odsłonięto i poświęcono kapliczkę z figurą tego świętego. Stanowi ona dar parczewskich leśników na 100-lecie istnienia państwowego Nadleśnictwa Parczew oraz przypadającą w tym roku okrągła rocznicę odzyskania niepodległości. W tym samym dniu w Makoszce, dawnym miejscu usytuowania nadleśnictwa, otwarto park pamięci. Na grudzień zaplanowano promocję monografii „Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji w zarysie” autorstwa Grzegorza Sado i Rafała Zubkowicza.


Bogata historia

Tradycje nadleśnictwa sięgają początków XIX w., kiedy na obszarze dawnych borów królewskich zostało utworzone leśnictwo Parczew. W 1841 r. było ono jednym z trzech rządowych leśnictw guberni podlaskiej z siedzibą w Siedlcach (pozostałe to Łuków i Janów). Przed wybuchem I wojny światowej jednostkę zlokalizowano w niewielkiej wsi Makoszka. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 r. to właśnie tam umiejscowiono polskie Nadleśnictwo Parczew. Jego pierwszym nadleśniczym był Franciszek Demidecki-Demidowicz, który objął stanowisko 10 grudnia 1918 r. Data ta ze względu na brak innych aktów powołania przyjmowana jest za początek polskiego Nadleśnictwa Parczew. Po reorganizacji w Lasach Państwowych w 1973 r. siedzibą nadleśnictwa stała się Sosnowica.

Małgorzata Kołodziejczyk