Różne oblicza ceramiki
- Ceramika to nie jest zanikające rzemiosło, ale modna, ciekawa, rozwijająca się dziedzina - także sztuki - stwierdził obecny na otwarciu prezes Związku Ceramików Polskich Dariusz Osiński. Wernisaż odbył się w piątek, 5 grudnia. Potwierdzeniem tych słów są eksponaty prezentowane na wystawie. Wykonane w różnych technikach, zróżnicowane tematycznie, są dziełami sztuki, które przemawiają do widza nie tylko pięknem, ale i zawartą w nich metaforą.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
Komisarz wystawy Danuta Saga Tomaszewska przypomniała, że pierwsza edycja wystawy odbyła się w 2006 r. Ekspozycja była najpierw prezentowana na zamku Opalińskich w Sierakowie Wielkopolskim, potem w poznańskiej Palmiarni, następnie przewędrowała spory kawałek Polski, odwiedzając również Radzyń, z którego organizatorzy wywieźli wspaniałe wrażenia: zachwyt zarówno wnętrzami pałacowej „Oranżerii”, jak i atmosferą towarzyszącą wystawie. – Ceramika jest trudna do wystawiania, a tutaj są ku temu wspaniałe warunki. Była to najładniejsza wystawa, jaką udało nam się wówczas stworzyć – stwierdziła D. Tomaszewska.
W tym roku organizatorzy powinni być jeszcze bardziej usatysfakcjonowani, ponieważ Galeria „Oranżeria” udostępniła na wystawę dwa pomieszczenia, gdzie w nastrojowych wnętrzach zaprezentowane zostały prace aż 43 ceramików. Wystawa ma poszerzoną formułę. Oprócz członków Związku Ceramików Polskich prezentują się inne grupy, m.in. ceramicy związani z plenerami odbywającymi się w Zdunach k. Krotoszyna czy Związku Artystów Ceramików KERAMOS. Wśród prac możemy odnaleźć dzieła artystów zagranicznych.
Nie zaniknie
– Mało ludzi wie, że tu jest pałac i to tak ogromny – mówił D. Osiński, przyznając, że ma radzyńskie korzenie. Apelował, by o Radzyniu mówić jak najwięcej, by pokazywać to miasto, ukazywać jego walory – szczególnie historyczne.
– Ceramika to modna, ciekawa, rozwijająca się dziedzina, nie tylko sztuki – mówił. Przytoczył anegdotę o tym, jak zaproszono go do telewizyjnego programu „Zanikające rzemiosła”. Musiał tam tłumaczyć, że współczesna ceramika to nie garncarstwo. – Gdyby ceramika zanikała, nie byłoby telewizji, ponieważ materiały spiekane, jak mikroprocesory, wykorzystywane są w komputerach, ceramiczne okładziny kosmiczne stosuje się w rakietach. Ceramika odżywa też jako dziedzina sztuki – akcentował. I jest to sztuka o dużej sile wyrazu, o czym można się przekonać, odwiedzając wystawę, która prezentowana będzie przez najbliższe dwa tygodnie.
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}