Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Rozpaliła modlitewny ogień

Paulina Jaricot jest założycielką jednego z największych dzieł w Kościele, pociągnęła za sobą wiele milionów ludzi. Dziękujemy dzisiaj Bogu, że już wkrótce będzie zaliczona w poczet błogosławionych - zaznacza moderator Żywego Różańca Diecezji Siedleckiej ks. Grzegorz Koc.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot (1799-1862) rozpoczął Pius XI w 1926 r., a w 1963 r. Jan XXIII uznał heroiczność jej cnót. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za jej wstawiennictwem. Doznała go w 2012 r. trzyipółletnia Mayline Tran, mieszkanka Lyonu. Wskutek zadławienia stwierdzono u niej śmierć mózgową. Lekarze kazali rodzicom przygotować się na śmierć dziecka. W następstwie nowenny za przyczyną Pauliny Jaricot podjętej przez rodziców i uczniów szkoły, do której chodziła dziewczynka, doszło do cudu - Maylin w pełni odzyskała zdrowie. 4 października sekretarz generalny Papieskich Dzieł Misyjnych we Francji ogłosił datę beatyfikacji założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które od 1922 r. nosi imię papieskiego, oraz Żywego Różańca. Nastąpi to 22 maja 2022 r.

– Jeszcze żyjemy wyniesieniem na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej, a oto poznajemy datę beatyfikacji naszej Pauliny. Nastąpi ona 200 lat od powstania Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które o cztery lata poprzedziło powołanie Żywego Różańca – nie kryje radości diecezjalna zelatorka ŻR Agnieszka Chudzik. – Paulina, która w momencie podjęcia decyzji o oddaniu swego serca Bogu miała 17 lat, ewidentnie kierowana przez Pana Jezusa, potrafiła odczytywać znaki w swoim życiu. Tak samo jest z nami w Żywym Różańcu – to, co wydaje nam się „nasze”, jest kierowane przez „Górę”. Trzeba tylko otworzyć szerzej oczy, „w kluczu” Pauliny – stwierdza dobitnie A. Chudzik. I dodaje, że Paulina, która wychodziła do ludzi ubogich, wspierając ich modlitwą i ofiarą, a różańcową wspólnotę związała z misjami, wyznacza kierunek także dzisiaj. Dlatego każdy nowy członek ŻR powinien zacząć od wczytania się w jej życiorys i zapoznania z jej duchowością, co pozwala inaczej spojrzeć na swój codzienny dziesiątek Różańca. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł