Aktualności
Rozpoczynają świętowanie

Rozpoczynają świętowanie

100 lat temu w mieście nad Krzną powstała Podlaska Wytwórnia Samolotów.

W okresie 20-lecia międzywojennego był to jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. W ubiegłym tygodniu w Izbie Pamięci Lotniczej przedstawiono program jubileuszowych obchodów. W jego prezentacji uczestniczyli m.in. prezydent miasta Michał Litwiniuk, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczpospolitej Polskiej płk Franciszek Ostrowski oraz mjr Mirosław Joński, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski oraz naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu bialskiego magistratu Stanisław Romanowski.

Najciekawsze wydarzenie zaplanowano na 16 września, kiedy to zostanie osłoniona replika wyprodukowanego w Białej Podlaskiej szkolno-treningowego samolotu PWS-26. Licząca 3 m konstrukcja (w skali 1:3) stanie na skarpie przy skrzyżowaniu ul. Łomaskiej i Zielonej. Powstaje ona w ramach realizacji jednego ze zwycięskich projektów, który do budżetu obywatelskiego miasta zgłosił radny i były lotnik F. Ostrowski Obok podświetlonego statku powietrznego znajdą się alejka z ławeczkami oraz tablica informacyjna w trzech językach.. Na wrześniowe wydarzenie mają przyjechać dowódcy sił zbrojnych z całej Polski. Po odsłonięciu repliki główne obchody przeniosą się na rondo u zbiegu ul. Janowskiej z al. Jana Pawła II, któremu zostanie nadana nazwa Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Ten szczególny dzień zakończy koncert akordeonowy w wykonaniu Marcina Wyrostka.

 

Nie tylko replika

29 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona m.in. wpływowi fabryki na życie gospodarcze i kulturalne miasta. Zaprezentowane podczas sesji materiały zostaną zebrane i opublikowane w specjalnym wydawnictwie. W czerwcu Muzeum Południowego Podlasia przygotuje przenośną wystawę z planszami o historii PWS.

Więcej w najnowszym wydaniu ECHA. 

MLS