Aktualności
Rozpoznać w Nim mądrego przyjaciela

Rozpoznać w Nim mądrego przyjaciela

Bł. Carlo potrafił właściwie odczytał w zniewolonym świecie znak wolności w Chrystusie - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji relikwii „Bożego influencera” po diecezji siedleckiej.

Wspólna Eucharystia sprawowana w piątkowy wieczór w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie stanowiła także początek II Diecezjalnego Forum Młodych.

Biskup siedlecki wskazał, że czas peregrynacji, spotkań młodzieży, diecezjalnego forum ma być okazją do dobrego odczytywania znaków czasu. Aby z uwagą i mądrością obserwować świat, dostrzec obecność Pana Boga i odnaleźć w Nim prawdę, wolność i miłość.

W homilii bp K. Gurda przypomniał, że Pan Jezus w Ewangelii mówi o konieczności rozpoznawania znaków czasów. Jest to nie tylko umiejętność rozpoznawania zmian w pogodzie; ale jest to przede wszystkim zdolność odczytywania znaków czasu, które prowadzą człowieka wierzącego ku zbawieniu.

Wskazując na postać bł. Carlo Acutisa, biskup przypomniał, że mimo młodego wieku potrafił on odczytywać znaki czasu, odróżniać, co było słuszne dla niego, dla jego rozwoju fizycznego i duchowego. Potwierdził to poprzez słowa, które wypowiedział na kilka dni przed śmiercią: „Cieszę się, że umieram tak wcześnie. Bo nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”.

– Zauważcie, Carlo nie mówi, że uczynił coś, co podobało się jego rodzicom, jego przyjaciołom, rówieśnikom, znajomym. Swe działanie odnosił do Boga. On chciał się podobać tylko Bogu. […] Wiedział, że na Jego słowie może się oprzeć – mówił biskup siedlecki.

Bł. Carlo widział, jak wielką wartością jest wolność; dostrzegał, jak wielu młodych ten dar traci, stając się niewolnikami swych nieprzemyślanych pragnień i propozycji świata. Bł. Carlo powtarzał: „Naprawdę wolny jest ten, kto czyni wolę Bożą”.

Dziś wiele osób błędnie odrzuca tę prawdę, uznając, że czynienie czyjejś woli jest zaprzeczeniem wolności. – Wolność człowieka jest przy Bogu. Niewola przy złym duchu. Bóg nigdy nie chce czynić z człowieka niewolnika. Przeciwnie, On w swym Synu Jezusie Chrystusie, przez Jego Śmierć i Zmartwychwstanie, uczynił ludzi wolnymi – akcentował bp Gurda.

Ten młody błogosławiony, poznając Boga, bardzo wcześnie odkrył w Nim źródło i tajemnicę wszelkiej miłości. Pan Bóg jest Tym, który kocha i uczy kochać. Tę prawdę bł. Carlo zawarł w następujących słowach: „Jedyne, co czyni nas pięknymi w oczach Boga, to sposób, w jaki kochamy Jego i naszych bliźnich”.

Źródłem Bożej miłości dla C. Acutisa była Eucharystia. Pan Jezus w tajemnicy Najświętszego Sakramentu czeka na każdego, kto potrzebuje miłości, bliskości, obecności. Carlo doświadczał tego podczas adoracji, a największej bliskości i obecności Boga doświadczał wówczas, gdy przyjmował Go do swego serca w Komunii św.

– Eucharystia stała się dla bł. Carla drogą miłości, „autostradą do nieba”. […] Bł. Carlo przeszedł z życia na ziemi, przez śmierć, do życia w niebie. Był na ziemi blisko Boga. Jemu ufał, Jego kochał. Żył Eucharystią. Jest blisko Boga w niebie. Osiągnął cel, do którego zdążał całym swym sercem – mówił bp K. Gurda.

W piątkowy wieczór młodzi, oprócz wspólnej Eucharystii, wysłuchali również konferencji tematycznej dotyczącej postaci bł. C. Acutisa; wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także obejrzeli film dokumentalny o młodym błogosławionym.

W sobotę 22 października, w ramach II Diecezjalnego Forum Młodych, odbył się panel dyskusyjny dotyczący katechezy w szkole. To czas prezentacji wyników ankiety dotyczącej katechezy, którą młodzi wypełnili w zeszłym roku szkolnym.

ks. Marek Weresa