Diecezja
Źródło: www.jerychomlodych
Źródło: www.jerychomlodych

Rozpracują Kod miłości

W tym roku młodzi katolicy, którzy wezmą udział w „Jerychu Młodych”, zajmą się rozpracowaniem „Kodu miłości”.

Już po raz drugi Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie stanie się miejscem modlitwy o dar pojednania między ludźmi mocą Jezusa Chrystusa. „Jerycho” to przede wszystkim święto młodych katolików diecezji siedleckiej. Pomysł spotkań wywodzi się od Światowych Dni Młodzieży, przeżywanych w Niedzielę Palmową. Główną ideą „Jerycha” jest „burzenie murów”, które odgradzają człowieka od Boga i bliźniego. To swoiste rekolekcje pod gołym niebem, okazja do medytacji, spotkania z ciekawymi ludźmi, ale przede wszystkim świadectwa.

W oczekiwaniu

Tegoroczne spotkanie młodych potrwa od 21 do 23 czerwca. – Termin zbiega się z końcem roku szkolnego, zatem będzie to świetna okazja, aby przyjechać do Pratulina i odprężyć się wakacyjnie – mówi Katarzyna Kozioł z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Siedlcach, współorganizatorka „Jerycha”. W tym roku hasłem spotkania będzie „Kod miłości”. – Kod w genetyce to nośnik wszystkich najważniejszych informacji o człowieku. A my chcemy przekazać wszystkie najważniejsze informacje o miłości – tłumaczy K. Kozioł. Motywem przewodnim będzie biblijna przypowieść o Racheli i Jakubie. – Weźmiemy na wokandę historię tej miłości. Jakub czekał na Rachelę 12 lat i my chcemy pokazać, jak ważne w miłości jest czekanie, że ma ono sens, zwłaszcza w dobie, gdy młody człowiek ma wszystko na wyciągnięcie ręki, od pornografii po różne tajniki miłości. Tymczasem miłość wygląda zupełnie inaczej niż ta lansowana przez media. Chcemy przedstawić jej prawdziwe oblicze. Człowiek jest stworzony do miłości, dla niej powinien żyć. Często nie zdaje sobie sprawy, że to jego pojmowanie uczuć go krzywdzi – wyjaśnia współorganizatorka i dodaje: – Skupimy się na czekaniu, bo ono pokazuje prawdziwy wymiar miłości. Chcemy przekazać, że miłość to nie jest uczucie, tylko postawa.

Nieodzownym elementem „Jerycha” są świadectwa zaproszonych gości. Swoimi doświadczeniami podzielą się trzy pary. – Pierwszą z nich będzie para narzeczonych, która żyje w czystości przed ślubem. Dwa następne to świadectwa miłości małżeńskiej. Naszymi gośćmi będzie znana para aktorska oraz małżeństwo z 70-letnim stażem – wylicza K. Kozioł.

W spotkaniu będzie uczestniczył także bp Zbigniew Kiernikowski. Sobotnią celebrację słowa Bożego rozpocznie procesja z arką. Podczas nabożeństwa chętni spośród młodzieży będą mogli „zaciągnąć się” do „Armii Jerycha”.

Coraz większa popularność

W ubiegłorocznym zjeździe uczestniczyło ok. 1800 młodych katolików.  – Mam nadzieję, że z roku na rok zainteresowanie naszym spotkaniem będzie wzrastało, bo „Jerycho” cieszy się dużą popularnością – zapewnia współorganizatorka spotkania. Największą grupę stanowi młodzież, która zaczyna naukę w szkole średniej lub rozpoczyna studia, członkowie KSM z całej diecezji, ale także wiele osób niezrzeszonych. – W tym wieku ludzie przeżywają pierwsze zakochania, rozczarowania, a więc to dobry moment, aby uświadomić sobie, jak się zachowywać w miłości, jak sobie radzić z niepowodzeniami. Najlepszą lekcję życia daje nam Biblia. Ale nie wszyscy wiedzą, jak ją czytać. Dlatego my ją rozszyfrujemy w imię hasła spotkania „Kod miłości” – tłumaczy K. Kozioł.

Na potrzeby „Jerycha” powstała strona internetowa www.jerychomlodych.pl. Znajdują się na niej informacje o poprzednich spotkaniach, a także bieżące wydarzenia.

Kinga Ochnio