Rozśpiewane „Marysieńki”
Obdarowane talentem głosu od 20 lat opiewają piękno podlaskiej ziemi oraz dole i niedole jej mieszkańców…
Czasem wkradają się na polityczne salony, by z dystansem i humorem komentować ich realia. Innym razem sentymentalnie podróżują w przeszłość i opowiadają, jak to dawniej bywało…
Decyzja o założeniu grupy śpiewaczej zapadła podczas jednego z zebrań Koła Gospodyń Wiejskich w 1988 r. Zgłosiło się 20 chętnych kobiet. A „Marysieńki” dlatego, ponieważ większość członkiń nosiła imię Maria. Śpiewały przy akompaniamencie akordeonu. Jednak, by wyjść poza, potrzebowały wsparcia. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornicy radziła fachowo, podnosiła na duchu, a nawet zatroszczyła się o konieczne dla zespołu stroje i transport.
Po miesiącach przygotowań, w 1990 r. grupa wzięła udział w Rejonowych Eliminacjach Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów, Kapel i Śpiewaków Ludowych w Konstantynowie. Udany debiut dał zielone światło kolejnym występom. „Marysieńki” gościły na Ukrainie. Swoją obecnością uświetniały również Dni Wspólnoty Chrześcijańskiej w Białej Podlaskiej czy Dialogów Muzycznych nad Bugiem. Wraz z kolejnymi wyzwaniami, przybywało też dyplomów i wyróżnień.
Największym marzeniem zespołu było uczestnictwo w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Pragnienie miało się wkrótce ziścić, a sukces – przejść najśmielsze oczekiwania pań. Wróciły z III lokatą! Swoim śpiewem od lat „Marysieńki” wzbogacają też uroczystości kościelne – w tym znaną w diecezji, a przypadającą na marzec, nowennę ku czci św. Józefa. A w sobotę, 22 listopada, ich występ uświetnił obchody 80-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach.
WA