Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Rozwój, aktywizacja i integracja

Wzmocnienie kapitału społecznego wraz z zachowaniem dziedzictwa lokalnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, wzrost zatrudnienia oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej i poprawa jakości życia mieszkańców - to główne cele strategii Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Na jej realizację pozyskano ponad 11 mln zł!

LGD to organizacja tworzona na obszarach wiejskich, której celem jest powstanie i realizowanie Lokalnej Strategii Rozwoju. Jej członkami mogą być m.in. przedstawiciele gmin, instytucji kultury, parafii, ochotniczych straży pożarnych i innych organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy danego obszaru wyznaczonego granicą samorządów członkowskich.

W Polsce LGD najczęściej działają jako stowarzyszenia. Tak też dzieje się na obszarze powiatu siedleckiego. – Nasza historia jest dosyć krótka – zauważa Tomasz Hapunowicz, wójt gminy Zbuczyn. – W czerwcu 2013 r. odbyło się spotkanie założycielskie. Po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym, które nastąpiło w październiku 2014 r., LGD zaczęła działać na obszarze większości powiatu siedleckiego, a dokładnie na terenie dziesięciu gmin: Zbuczyn, Mordy, Siedlce, Domanice, Kotuń, Suchożebry, Mokobody, Wiśniew, Skórzec i Wodynie – uzupełnia wiceprezes siedleckiej LGD.

Kierunek wyznaczyli mieszkańcy

Warto zaznaczyć, że LGD Ziemi Siedleckiej uplasowała się w pierwszej dziesiątce najlepiej ocenionych strategii na Mazowszu! – Jej główne założenia wyznaczyli sami mieszkańcy. Techniczne napisanie LSR poprzedziły bowiem badania społeczne prowadzone na ogromną skalę. Mieliśmy do opracowania ponad 1,5 tys. ankiet, propozycji projektów, prowadziliśmy liczne spotkania z mieszkańcami i władzami gmin, które przynależą do naszego stowarzyszenia – zaznacza prezes zarządu i kierownik biura LGD Hubert Pasiak. ...

GU

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł