Rozwój i przygotowanie do życia
Dyrektor placówki Bożena Guz nie ukrywa, że ośrodek pełni ważną i potrzebną misję, ponieważ niesie pomoc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży. Oprócz nauki oferuje także terapię. - Swoje zadanie staramy się wykonywać jak najlepiej. Chcemy, by nasi podopieczni uzyskali fachową pomoc, mieli tu dobre warunki. W placówce uczą się dzieci i młodzież niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim.
Oferujemy wsparcie najmłodszym, którzy posiadają opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Prowadzimy także szkołę podstawową, gimnazjum i placówkę przysposabiającą do pracy. W ośrodku uczą się osoby w wieku od siódmego do 24 roku życia – tłumaczy dyrektor.
Codzienność
Zaznacza, że wśród kadry są m.in. oligofrenopedagodzy, logopeda, psycholog, hipoterapeuta, terapeuci integracji sensorycznej, fizjoterapeuci i rehabilitant. Podopieczni mają zajęcia muzyczne, plastyczne i hipoterapię. Raz w tygodniu jeżdżą na basen do Białej Podlaskiej. Zajęcia dobierane są do aktualnych potrzeb uczniów. To jednak nie wszystko. Wychowankowie wyjeżdżają także poza ośrodek i biorą udział w wydarzeniach artystycznych i w zawodach sportowych (na niwie regionalnej i ogólnopolskiej), odnosząc znaczne sukcesy. Obecnie pod opieką ośrodka znajdują się 43 osoby. 23 uczniów mieszka w internacie, reszta jest dowożona. Organem prowadzącym SOSW w Zalutyniu jest gmina Piszczac
O krok od likwidacji
Jubileusz 35-lecia świętowano 14 października. Podczas obchodów wręczono pamiątkowe statuetki przyjaciołom i sponsorom ośrodka oraz wieloletnim nauczycielom SOSW i pracownikom placówki, którzy odeszli już na emeryturę.
Szkoła dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej powstała w Zalutyniu w październiku 1981 r. Od początku istnienia podlegała organizacyjnie i finansowo kuratorium oświaty w Białej Podlaskiej. W 1998 r. prowadzenie ośrodka przejęło bialskie starostwo powiatowe. Z każdym kolejnym rokiem placówka borykała się z coraz większymi problemami finansowymi. Mimo wdrożenia programu naprawczego władze powiatu podjęły decyzję o likwidacji SOSW w Zalutyniu. Jednak radni i wójt gminy Piszczac w trosce o podopiecznych i utrzymanie miejsc pracy zadecydowali o przejęciu jednostki.
Małymi krokami…
W 2004 r. w Zalutyniu powstała trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Od 2007 r. prowadzone są tu zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Znaczne środki pozyskane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Europejskiego Funduszu Społecznego pozwoliły na wymianę wyposażenia pomieszczeń oraz zakup wielu pomocy dydaktycznych do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. W ciągu ostatnich trzech lat wyremontowano świetlicę, stołówkę i salę gimnastyczną. Utworzono i wyposażono sale integracji sensorycznej oraz doświadczania świata. Dzięki zaangażowaniu pracowników udało się stworzyć ogródek sensoryczny.
– Nie mamy większych problemów. Marzymy o rozbudowie naszego ośrodka i polepszeniu warunków kształcenia i terapii, jednak na razie na ten cel brakuje pieniędzy – podsumowuje B. Guz.
AWAW