Sport
Rugby we Lwowie

Rugby we Lwowie

Miejski Klub Rugby w Siedlcach zorganizował we Lwowie największą tegoroczną imprezę rugby, upamiętniającą 90-lecie pierwszego meczu w Polsce. W ramach trzydniowych obchodów rozegrano pięć spotkań, w tym rekonstrukcję meczu z 1922 r., w strojach z epoki. Przygotowania do jubileuszu trwały rok.

Pierwszy mecz rugby z udziałem polskiego zespołu został rozegrany na stadionie Pogoni we Lwowie 9 lipca 1922 r. pomiędzy drużynami Związku Sportowego Orzeł Biały Warszawa, Białymi (opartymi na graczach polskich) i Czarnymi (opartymi na graczach francuskich). Rekonstrukcja tego meczu była głównym punktem obchodów rocznicowych; jako Czarni zagrali rugbiści Ukrainy, w rolę Białych wcielili się Polacy. Wszyscy zawodnicy ubrani byli w repliki koszulek z epoki, mecz toczył się według przepisów z lat 20, z ówczesną punktacją i techniką gry. 90 lat temu Czarni pokonali Białych 6:3, w sobotnim meczu zanotowano remis 8:8. Mecz był początkowo planowany w miejscu nieistniejącego stadionu lwowskiej Pogoni, na boisku wojsk powietrzno-desantowych, niestety władze w Kijowie odmówiły wstępu na jednostkę zawodnikom z kraju należącego do NATO.

Rywalizowali

Dwa spotkania rozegrała reprezentacja młodzieżowa, przygotowująca się do obrony wywalczonego przed rokiem w Siedlcach mistrzostwa Europy. W pierwszym meczu pokonała zdecydowanie ligowy zespół Sokoła Lwów 38:0, w drugim rówieśników z Ukrainy 48:16. Nasz zespół wyraźnie dominował w obydwu spotkaniach. Po młodzieżówce rozegrano pierwszy międzypaństwowy mecz weteranów Ukraina – Polska, który zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 12:10. Gospodarze mieli przez większość czasu przewagę w polu, ale nie mogli przebić się przez obronę Polski, która decydujące o zwycięstwie punkty zdobyła w końcówce spotkania. W ostatnim meczu spotkały się zespoły weteranów powyżej 50 lat; ponieważ meczu nie było w programie i goście nie mieli pełnej drużyny w tej kategorii, dlatego skład uzupełnili więc gracze Ukrainy, którzy wygrali to spotkanie 10:5.

 

Mecze i wycieczki

W drużynie weteranów grało 27 zawodników z dziewięciu klubów; najliczniejszą grupą byli gracze WFS Veterans z organizującego jubileusz Miejskiego Klubu Rugby: Artur Adamczyk, Łukasz Bacik, Dariusz Głogowski, Paweł Kuligowski, Paweł Narojek, Wojciech Plichta, Grzegorz Pliszka, Tomasz Radzikowski, Jacek Wierzbicki i Bartosz Zagalski. Natomiast w reprezentacji młodzieżowej miał zagrać Mateusz Lament z Pogoni Siedlce, ale z wyjazdu do Lwowa wyeliminowała go kontuzja. Łącznie w imprezie udział wzięło ponad 200 uczestników z Ukrainy, Polski i Francji.

Obchody zakończyła objazdowa wycieczka po Lwowie, uczestnicy byli m.in. w miejscu dawnego stadionu Pogoni przy ul. Stryjskiej i na stadionie Arena Lwów, gdzie planowany jest mecz Pucharu FIRA Ukraina – Polska.

JACEK WIERZBICKI


Wyniki:

10.08.2012

Sokół Lwów – Polska U20 0:38 (0:14)

11.08.2012

Orzeł Biały Czarni – Orzeł Biały Biali 8:8 (3:8). Punkty: Piotr Walczak 3, Grzegorz Pliszka 3, Radzikowski Tomasz 3.

Ukraina U20 – Polska U20 16:48 (6:25)

Ukraina U35 – Polska U35 10:12 (10:7). Punkty: Łukasz Bacik 5, Wojciech Poprawski 5, Janusz Wilk 2.

Ukraina U50 – Polska/Ukraina U50 10:5 (10:0). Punkty: Jarosław Wiśniewski 5.

Andrzej Materski