Aktualności
Rusza proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

Rusza proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

Krakowska kuria poinformowała w niedzielę 14 kwietnia o rozpoczęciu procesu beatyfikacji i kanonizacji H. Kmieć, niespełna 26-letniej wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii w styczniu 2017 r.

Edykt w tej sprawie wydał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. „Po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Dykasterii do Spraw Świętych Stolicy Apostolskiej, w myśl przepisów prawa kanonizacyjnego (Instrukcja Sandorum Mater, nr 43), ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” – napisał w edykcie abp Jędraszewski. Przypominając życiorys H. Kmieć, metropolita zauważył, że po jej śmierci pojawiła się wśród wiernych opinia o świętości 26-latki. Dodal również, iż za jej wstawiennictwem modli się wiele osób. „Osoba Heleny Kmieć może stanowić inspirację do życia w świętości poprzez działalność wolontaryjną i misyjną – stwierdził metropolita krakowski. W edykcie abp Jędraszewski zwrócił się również do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące H. Kmieć – zarówno pozytywne, jak i negatywne – aby przekazali je do kurii w Krakowie do 30 czerwca.

H. Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie, choć pochodziła z Libiąża. Jako wolontariuszka misyjna w 2013 r. pojechała do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, m.in. ucząc je czytania, pisania, języka angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła służbę na placówce misyjnej ss. służebniczek w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia nad ranem polskiego czasu doszło do napadu na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Napastnik śmiertelnie ugodził nożem Helenę.

10 maja w kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym 26-latki, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty.