Aktualności
Ruszył długo oczekiwany projekt

Ruszył długo oczekiwany projekt

Rewitalizacja bialskiego zespołu pałacowo-parkowego staje się faktem. Miasto otrzymało na ten cel kilkunastomilionową dotację. Na pierwszy ogień do remontu idzie muzeum.

 

 

Prace modernizacyjne rozpoczęły się już w oficynie zachodniej, gdzie rok temu otworzono kilka sal wystawienniczych. Obecnie odnawiane jest poddasze zabytkowego budynku. – Do odremontowanych pomieszczeń przeniesiemy nasze biuro. Utworzymy tam również centrum edukacji muzealnej. W drugiej połowie roku rozpocznie się generalny remont budynku głównego. Potrwa on do jesieni 2019 r. Dzięki modernizacji zyskamy więcej przestrzeni wystawienniczej. Wreszcie będziemy mieli miejsce do pokazania naszych kolekcji, które naprawdę są godne uwagi. W ramach prac zmienimy m.in. wejście do muzeum. Utworzymy je w zabytkowej bramie, którą niegdyś wjeżdżali Radziwiłłowie, zrobimy hol a w „szyi” zorganizujemy stałą wystawę archeologiczno-historyczną – opowiada Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum.

 

Będą wystawy!

Szefowa placówki nie chce zdradzać więcej szczegółów. Potwierdza, że prace remontowe zaburzą nieco normalne funkcjonowanie muzeum. – Główny budynek przez dłuższy czas zostanie wyłączony z użytkowania. Do dyspozycji będziemy mieli jedynie sale wystawiennicze w oficynie zachodniej i wieżyczkę wschodnią, która również została niedawno odnowiona. W ubiegłym roku zakończono konserwację zdobień sgraffitowych, w tym odremontowaliśmy wnętrze budowli. Umieścimy tam ekspozycję archeologiczną związaną z wykopaliskami na terenie założenia pałacowego Radziwiłłów – informuje V. Jarząbkowska.

Mimo remontu muzeum nie rezygnuje z organizowania wystaw. – Jeszcze przed modernizacją głównego budynku przygotujemy Noc Muzeów. W tym roku będzie ona miała charakter patriotyczny. Chcemy m.in. zaprosić grupę rekonstrukcyjną i przygotować koncert pieśni patriotycznej. Impreza na pewno wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu w oficynie zachodniej otworzymy wystawę ze zbiorów Muzeum KUL. Po wakacjach zawita do nas kolekcja obrazów Stanisława Żółkiewskiego. Płótna przybędą z Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku na Białorusi, z którym w ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o współpracy. Na mocy tego dokumentu wypożyczamy białoruskiej placówce 108 obrazów z naszej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, które będą pokazane na wielkiej wystawie w Mińsku. Ostatnia tegoroczna ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie i również będzie miała charakter patriotyczny – zaznacza V. Jarząbkowska.

 

Nie tylko muzeum

MPP otrzyma także środki na digitalizację swoich zbiorów. – Obejmie ona 1,6 tys. ikon. W ramach projektu zakupimy nowoczesny sprzęt, oprogramowanie i komputery. To będzie dla nas „duży skok naprzód”. W naszych magazynach mamy wiele eksponatów, których z różnych powodów nie widać na wystawach. Już niedługo będą one sfotografowane, zapisane i opisane cyfrowo w specjalnych programach muzealnych. Niektóre zostaną udostępnione przez internet. Digitalizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku – podkreśla szefowa muzeum.

Projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego zakłada również przebudowę i zadaszenie sąsiadującego z muzeum amfiteatru, modernizację ulic Żurawiej i Kusocińskiego oraz powstanie dużego parkingu. Odbudowana zostanie także dawna brama koszarska. Prace remontowe zakończą się w 2019 r. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 21 mln zł. centrum edukacji muzealnej.

AWAW