Region
Źródło: KO
Źródło: KO

Ruszyła wodna inwestycja

- Pragniemy, aby każdy, kto zechce miał swobodny dostęp do wypoczynku, rekreacji czy chociażby nauki pływania - mówił burmistrz Parczewa Paweł Kędracki przed wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Uroczystość odbyła się 16 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2, przy której powstanie obiekt. Udział w niej wzięli m.in.: wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, radny sejmiku Jerzy Szwaj, posłowie: Tomasz Dudziński, Jerzy Rębek i Tadeusz Sławecki oraz przedstawiciele wykonawców i projektanci. Burmistrz w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia, a szczególnie marszałkowi województwa za finansowe wsparcie.

Przedsięwzięcie, jakiego nie było

– Jest to największa inwestycja, jaka do tej pory była realizowana przez gminę – zwrócił uwagę P. Kędracki. Natomiast dyrektor szkoły Marianna Soproniuk podkreśliła, że o potrzebie budowy kompleksu świadczy fakt, iż dzieci z Parczewa jeżdżą na pływalnię do Białej Podlaskiej. – Dla nas dorosłych pobyt na basenie to okazja do przyjemnego spędzenia czasu wolnego, natomiast dla uczniów jest to kolejny krok do wyrównania szans na rozwój fizyczny i sukcesy sportowe w przyszłości – dodała M. Soproniuk.

Przygotowany akt erekcyjny został odczytany, a następnie podpisany i umieszczony w specjalnie do tego przygotowanej gilzie. Poświęcenia aktu erekcyjnego, a potem także placu budowy, dokonał proboszcz parafii Opatrzności Bożej ks. Andrzej Biernat.

Dwa baseny i zjeżdżalnia

W ramach inwestycji powstanie pływalnia z basenami: pływackim i rekreacyjnym ze zjeżdżalnią oraz zapleczem sanitarno-administracyjno-technicznym. Niektóre pomieszczenia zostaną zagospodarowane także na siłownię, saunę i solarium. Z obiektu bez ograniczeń będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. W projekcie zaplanowano także zakup sprzętu niezbędnego do nauki pływania i uprawiania sportów wodnych. Natomiast zastosowane rozwiązania, takie jak montaż instalacji solarnych oraz nowoczesnej technologii oczyszczania wody, mają obniżyć koszty użytkowania obiektu. Mimo to burmistrz zdaje sobie sprawę, iż mogą utrzymanie takiego kompleksu będzie kosztowało. – Gmina nie jest po to, żeby zarabiać. Są takie dziedziny życia, gdzie samorząd musi partycypować w kosztach. Wyzwaniem

dla parczewskich władz jest to, aby te nakłady były jak najmniejsze. Liczę na to, że uda nam się stworzyć szeroką ofertę dla mieszkańców Parczewa, a także sąsiednich gmin i nie tylko, gdzie nie ma takich obiektów – wyjaśnił P. Kędracki.

Realizacja inwestycji będzie kosztować prawie 13 mln zł, z czego 80% środków ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Prace budowlane, zgodnie z umową, powinny się zakończyć we wrześniu przyszłego roku.

Kinga Ochnio