Kultura
Źródło: J
Źródło: J

Rzecz o Janie Karskim

Na podstawie dramatu Blizny wolności i słuchowiska radiowego Plamy w pamięci powstał scenariusz do spektaklu pt. Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim. Jego ogólnopolska premiera odbędzie się 25 maja w Siedlcach!

Spektakl w reżyserii Jerzego Zelnika, który zostanie wystawiony na deskach Centrum Kultury i Sztuki, to opowieść o jednej z najbardziej fascynujących postaci polskiej historii. Historia zostanie opowiedziana z dwóch perspektyw: młodego, rozpoczynającego życie chłopaka wrzuconego w wir działań wojennych.

W tej roli Sebastian Ryś – i doświadczonego mężczyzny u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe i niedające o sobie zapomnieć obrazy tragicznej młodości (w tę postać wciela się sam J. Zelnik.

– Karski to postać tragiczna. Chcemy otworzyć światu i rodakom oczy na prawdę historyczną. Unaocznić, z jaką obojętnością i opieszałością, przemilczaniem, spotkała się misja J. Karskiego, który próbował informować zagranicę o okupowanej przez Niemców Polsce, ich bestialstwie, nazistowskim „przemyśle” zabijania – podkreśla J. Zelnik. I dodaje: – W tej sztuce wymowna jest nie tylko sama treść, ale również gesty, muzyka, efekty specjalne. Lubię bowiem uprawiać teatr ubogi, który uruchamia widza, a nie podaje mu gotową do spożycia papkę. Z wieloznaczności trzeba będzie więc zbudować coś dla siebie, bo prawdziwa sztuka nie lubi gadulstwa.

Warto dodać, że aktor S. Ryś, którego będzie można zobaczyć na scenie, jest wnukiem Zbigniewa Rysia. Ten z narażeniem życia ratował Karskiego z nowosądeckiego hitlerowskiego szpitala.

GU