Kultura
Źródło: Sławomir Karczewski
Źródło: Sławomir Karczewski

Rzeźbił ołtarze i konfesjonały

Do końca marca można oglądać wystawę pamiątek snycerza Franciszka Maksymiuka, autora ołtarzy, ambon i konfesjonałów w wielu kościołach.

Wystawę przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna. Ekspozycję tworzą zdjęcia ołtarzy i innych prac wykonanych przez F. Maksymiuka. Zaprezentowano także wyróżnienie papieskie otrzymane przez snycerza.

 – Inspiracją do powstania wystawy była praca magisterska Joanny Harasimiuk – informuje Barbara Zalewska, kierownik biblioteki. Z rozmów z mieszkańcami wynika, że wiele osób pamięta snycerza. – Chodziłem do niego z ojcem. Warsztat F. Maksymiuka wypełniony był różnego rodzaju dłutami, szkicownikami, kształtownikami. W jego stolarni zawodu nauczyło się wielu ludzi – wspomina Grzegorz Grzesiakowski, przewodniczący rady gminy Komarówka Podlaska.

F. Maksymiuk urodził się 4 grudnia 1898 r. Zmarł 14 października 1979 r. Wykonał ponad 40 ołtarzy, robił także ambony, konfesjonały. Znajdują się one m.in. w Gęsi, Huszczy, Kolanie, Jabłoniu i Konstantynowie. – W kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej są cztery ołtarze boczne, konfesjonały, ambona i stalle w prezbiterium wykonane przez F. Maksymiuka – mówi dziekan dekanatu komarowskiego ks. kan. Henryk Prządka, dodając, że warto przypominać o zdolnościach snycerza, który został doceniony przez Kościół i otrzymał papieskie odznaczenie honorowe Benemerenti. – F. Maksymiuk pokazał, że można stać się wielkim człowiekiem, zachowując skromność i dystans zarówno do siebie, jak i do otoczenia – mówi Bogdan Wetoszka, przewodniczący komisji kultury rady gminy. Wystawa został otwarta 7 lutego. Będzie czynna do końca marca.

BZ