Aktualności
Rzuć dymka!

Rzuć dymka!

Światowy dzień rzucania palenia obchodzony jest 20 listopada.

Z tej okazji ruszyła kampania edukacyjno-informacyjna ph. „Rzuć dymka” realizowana przez Główny Inspektorat Sanitarny w ramach ,,Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Cele i zadania na lata 2014-2018”. Jej celem jest zachęcenie palących kobiet do podjęcia próby rzucenia nałogu oraz ukazanie korzyści z życia bez papierosów.

W Polsce pali blisko co czwarta kobieta. Z każdym „dymkiem” do organizmu dostają się: aceton, cyjanowodór, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, butan… W sumie ponad cztery tysiące substancji smolistych, w tym ponad 40 rakotwórczych!

Palenie tytoniu jest silnie powiązane z nowotworami płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, szyjki macicy. U palących wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także powstania wrzodów żołądka i upośledzenia płodności. Wraz z utratą zdrowia pogarsza się również wygląd. Skóra traci jędrność i elastyczność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja też pojawianiu się przebarwień na zębach.

Materiały informacyjne dotyczące kampanii dostępne są na stronie internetowej www.gis.gov.pl. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji!

GU