Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Rzym w nagrodę

Rekordowa liczba prac fotograficznych, rysunkowych i malarskich napłynęła na IV edycję Konkursu Artystycznego im. Teresy Ocieszko, który w tym roku objął także diecezję siedlecką.

Wokół liryczno-religijnych wierszy poetki z Pomorza, mecenasa kultury i sztuki, skoncentrowała się także druga cześć konkursowych zmagań: recytacje poezji. To właśnie utwory T. Ocieszko stały się inspiracją dla młodych twórców do szukania artystycznego sposobu wyrażenia wdzięczności Bogu za piękno otaczającego świata. Honorowym protektorem konkursu, obok metropolity gdańskiego abp. Sławoja L. Głódzia i prymasa seniora Henryka Muszyńskiego, był bp Zbigniew Kiernikowski.

Z całej Polski

Wernisaż prac, które napłynęły z 46 miejscowości w Polsce, połączony z uroczystym wręczeniem nagród, odbył się 23 października z auli Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Zdobywcy czterech pierwszych miejsc: w dziedzinie fotografii, malarstwa, rysunku i recytacji poezji, pojadą w nagrodę na tygodniową wyprawę do Rzymu, by m.in. poznać jego historię, zabytki, a także zwiedzić sławne muzea. Spotkanie młodych artystów i  jurorów, m.in. wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i gdyńskiego Zespołu Szkół Plastycznych, a także pomorskich twórców kultury zarejestrowała Telewizja Gdańsk. Patronat medialny sprawowało także „Echo Katolickie”. Głównym organizatorem konkursowych zmagań była Fundacja Rozwoju Sztuki Sakralnej Dzieci i Młodzieży „Dei Gratia” z Gdyni we współpracy z pomorskim oddziałem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Trudne zadanie

– Przy wyłanianiu zwycięzców, jak i wyróżnionych, którzy otrzymali nagrody rzeczowe, mieliśmy niezwykle trudne zadanie – mówi Barbara Bielecka, przewodnicząca jury i prezes Fundacji „Dei Gratia. – I nie chodzi tu tylko o ilość prac, ale też ich wysoki poziom. W tym roku „zaskoczyły” nas znakomite zdjęcia. Pokazały one  zdumiewającą wręcz zdolność obserwacji autorów, jak też niezwykle trafny dobór zagadnień tematycznych. Prace, opatrzone często cytatami z Pisma św, które intensyfikowały całość przekazu artystycznego, zachwyciły komisję dojrzałością artystyczną młodych twórców – dodaje. – Na  terenie diecezji siedleckiej konkurs ogłosiliśmy późno, jednak zarówno za pośrednictwem redakcji „Echa Katolickiego”, jak i bezpośrednio do siedziby Fundacji, dotarły prace, spośród  których wyłoniliśmy najciekawsze i nagrodziliśmy nagrodami rzeczowymi – podkreśla B. Bielecka. Wszyscy uczestnicy konkursowych zmagań otrzymali dyplomy wraz z osobistym podziękowaniem.

Organizatorzy myślą o tym, by przyszłoroczna konkursowa gala  mogła odbyć się w centrum Polski, co umożliwiłoby łatwiejszy dojazd większej liczbie laureatów.


Fundacja Rozwoju Sztuki Sakralnej Dzieci i Młodzieży „Dei Gratia” obchodzi w tym roku 10-lecie działalności. Powstała 21 grudnia 2000 r. z inicjatywy architektów oraz ludzi kultury i sztuki Pomorza skupionych wokół budowy i wystroju wnętrza bazyliki w Licheniu, wzniesionej jako wotum na Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa. Jej prezesem jest inż. Barbara Bielecka, architekt, m.in. projektantka bazyliki licheńskiej. Pomysł stworzenia fundacji, która wprowadzałaby w arkana kultury i sztuki dzieci oraz młodzież z okolic Lichenia, zrodził się na bazie funkcjonujących przy bazylice pracowni artystycznych: rzeźbiarskich, malarskich, witrażystów, graficznych, w których artyści pracowali nad wystrojem bazyliki.

 

Poszerzając stopniowo zakres działań fundacja realizuje dziś swoje cele poprzez organizowanie i finansowanie konkursów, odczytów, ekspozycji oraz imprez o charakterze plastycznym i muzycznym  a także wycieczek do muzeów, teatrów i galerii. A wszystko to przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży z niezamożnych rodzin. Z kolei młodzi ludzie uzdolnieni artystycznie, szczególnie ci pochodzący z terenów wiejskich, mogą ubiegać się o stypendia. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.deigratia.pl.

Małgorzata Kowalczyk