Są szczepionki dla seniorów
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w sezonie jesienno-zimowym (od 1 września 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r.) na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 3,7 mln osób, a ponad 16,6 tys. trafiło z tego powodu do szpitala. Zmarło 64 chorych, z czego 66% to seniorzy. Dlatego – jak podkreślają eksperci – ważne jest zwiększenie dostępności szczepień przeciw grypie. Poza tym szczepionka może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiej postaci Covid-19 i ryzyko śmierci. Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak przyznaje, że dowodów na to, iż szczepionka przeciw grypie uchroni nas przed zakażeniem nie ma, ale dodaje: – Wiadomo, że regularne szczepienie przeciw grypie łagodzi przebieg infekcji. Jeśli mimo szczepienia choroba się przydarzy, chroni również przed groźnymi powikłaniami. Szczepieni na grypę pacjenci rzadziej zapadają również na wszelkie inne infekcje wirusowe, a nawet np. zwykłe przeziębienia wywoływane przez rinowirusy – wyjaśnia prof. A. Antczak.
W tym roku jednak szczepionki przeciw grypie to towar deficytowy. Brakuje ich w hurtowniach, a w aptekach listy kolejkowe wydłużają się z każdym dniem. Na bezpłatne szczepienia mogą liczyć jedynie siedlczanie w wieku 65 lat i więcej. Magistrat właśnie ruszył z programem profilaktycznym. Szczepionki będą dostępne do wyczerpania zapasów. Obowiązuje więc zasada: kto pierwszy, ten lepszy.
– Szczepienia sfinansowane są w całości z budżetu miasta. Warunkiem bezpłatnego zaszczepienia jest posiadanie przez mieszkańca Siedlec aktualnego zaświadczenia – wydanego przez lekarza rodzinnego – o braku przeciwwskazań do szczepienia przeciwko grypie. Warto dodać, że to zaświadczenie ważne jest tylko przez 24 godziny. Dlatego po jego uzyskaniu każdy seniorów powinien od razu poddać się szczepieniu w jednej z wybranych przychodni – informuje Aneta Krajewska, rzecznik siedleckiego magistratu.
MD