Kultura
MBP Włodawa
MBP Włodawa

Sacrum w architekturze

Do końca stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie można oglądać wystawę prac artystów zrzeszonych w STKN oraz uczestników VII Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Sacrum w architekturze Włodawy i okolic”.

Tegoroczny plener odbył się w lipcu przy siedzibie STKN. Wzięło w nim udział 12 twórców - nie tylko z powiatu włodawskiego, ale i Krakowa, Gdańska, a nawet z Charkowa na Ukrainie - którzy inspiracji szukali zarówno we Włodawie, jak i okolicznych miejscowościach. Odwiedzili interesujące pod względem historycznym miejsca, m.in. Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie z drewnianą cerkwią i dzwonnicą z pierwszej połowy XVIII w. Tematem prac malarskich i rzeźbiarskich często były włodawskie świątynie: wzniesiony w latach 1739-1752 kościół św. Ludwika i wymurowana w latach1840-1843 cerkiew pw. Narodzenia NMP.

Obraz przedstawiający świątynię prawosławną w porze nocnej namalowała malarka z Włodawy Agnieszka Kuryłowicz. – Twórcy dość często sięgali po tematy nocne. Znany z takich obrazów jest Caravaggio czy Rembrandt, ale powstawały one także w czasach impresjonizmu, a potem wychodziły spod pędzla Van Gogha. Ja natomiast zasugerowałam się pomysłem malarza z Lublina Kuby Podlodowskiego, który na jednej z edycji naszego pleneru zaprezentował nocne ujęcie kościoła św. Ludwika – opowiada.

Ta włodawska świątynia, ufundowana przez hetmana wielkiego litewskiego Ludwika Konstantego Pocieja, zainspirowała także Jerzego Lisaka, malarza z Gdańska, autora ujęć animacyjnych nominowanej do Oscara i Złotego Globu produkcji „Twój Vincent” z 2018 r. – Znajdują się tu m.in. rzeźby autorstwa Macieja Polejowskiego, przedstawiciela lwowskiej rzeźby rokokowej, które mnie zachwycają – mówił w trakcie letniego pleneru twórca.

 

Tryptyk Boże Narodzenie

Efektem pleneru są 34 prace. Prezentują one zabytki i nadbużańską przyrodę. Powstał także ołtarzyk w formie tryptyku przedstawiającego Boże Narodzenie oraz czuwające nad Świętą Rodziną anioły, które wykonała Nadia Siemek, malarka z okolic Chrzanowa. – Dodając elementy ornamentu, poszłam w kierunku stylu ludowego, a więc prostoty, wręcz prymitywizmu – tłumaczy.

 

Promocja ziemi włodawskiej

Wszystkie prace poplenerowe, które pokazano w Galerii Na Parterze MBP, znalazły się także w wydanym folderze. Są w nim sylwetki twórców, sfotografowane dzieła oraz fotorelacja z tego artystycznego wydarzenia. – Plener to okazja do promocji ziemi włodawskiej – wyjaśnia prezes STKN Barbara Litwiniuk – Nasze tereny z zabytkowymi świątyniami i piękno przyrody nad rzeką Bug stanowią inspirację dla wielu twórców – zauważa.

W programie wernisażu, który odbył się 15 grudnia, była chwila z muzyką – piosenki ludowe zaśpiewał zespół Kresowianki przy akompaniamencie akordeonu Jana Litwiniuka, na skrzypcach zagrał Artem Filosof. Nie zabrakło poezji prezentowanej przez twórców zrzeszonych w „Nadbużańskiej frazie”. Swoje wiersze przeczytały Czesława Demczuk i Henryka Dederko. Wystawę można oglądać do końca stycznia w MBP.

JS