Region
Źródło: KO
Źródło: KO

Sąd rejonowy w nowym budynku

Nowoczesna, komfortowa, z biurem obsługi interesanta, czytelnią akt oraz salami wyposażonymi w urządzenia umożliwiające nagrywania rozpraw - tak ma wyglądać nowa siedziba siedleckiego sądu rejonowego. Umowę na budowę gmachu podpisano 17 lipca.

Obecnie wydziały sądu rejonowego mieszczą się w kilku budynkach rozsianych po całym mieście. – To komplikuje naszą pracę, ale przede wszystkim jest uciążliwe dla interesantów. Nowy budynek na pewno ułatwi korzystanie z wymiaru sprawiedliwości. Tym bardziej, że z roku na rok trafia do nas coraz więcej spraw – przyznaje prezes sądu rejonowego Iwona Więckiewicz.

Komfort i bezpieczeństwo

Nowa siedziba sądu powstanie na rogu ulic Kazimierzowskiej i Jana Pawła II. Działkę trzy lata temu z 99% bonifikatą przekazał siedlecki samorząd. Budynek stylem przypominać będzie architekturę antycznej Grecji, co zdaniem architektów podkreśli jego powagę i sprawowaną funkcję. – Gmach opleciony jest współczesną kolumnadą i zaplanowany został w przejrzysty sposób – mówi Stanisław Rewski, współtwórca projektu architektonicznego. – Zadbaliśmy o to, aby obiekt był wygodny dla pracowników i interesantów. Przed budynkiem jest strefa wejściowa oraz plac parkingowy. Sercem budynku jest wielokondygnacyjny hol – dodaje.

W holu znajdą się wejścia do 15 zróżnicowanych wielkością sal rozpraw. Największa z nich będzie przystosowana dla szczególnie niebezpiecznych przestępców. – W sali znajdzie się tzw. zamknięta strefa z windą, którą bezpośrednio na salę rozpraw dojadą przestępcy. To bardzo podniesie bezpieczeństwo – podkreśla I. Więcławek i uzupełnia: – Będzie także oddzielne wyjście z sali dla osób, które już złożyły zeznania w charakterze świadków. Do tego dojdą najnowsze rozwiązania informatyczne i nagrywanie rozpraw.

Na parterze znajdzie się biuro obsługi interesantów, gdzie będzie można zasięgnąć wszelkich informacji, a także czytelnia akt, która umożliwi zapoznanie się w spokoju z dokumentami. Przygotowane zostanie również stanowiska do odsłuchu płyt. – Całe archiwum będzie pod ręką, a nie, jak obecnie, w czterech różnych miejscach. Budynek będzie miał czytelny układ, co umożliwi sprawne poruszanie się w nim – zwraca uwagę prezes sądu. Do aktualnej siedziby sądu rejonowego przeniesie się sąd okręgowy.

Już za cztery lata?

Budowa nowego gmachu pochłonie ponad 42 mln zł. Jak podkreśla dyrektor sądu okręgowego Jan Sobiech, wydatek zwróci się w ciągu dziesięciu lat. Obecnie bowiem oba sądy ponoszą wysokie koszty związane z wynajmem brakujących pomieszczeń. Rejonowy wydaje na dzierżawę 360, a okręgowy – 308 tys. zł rocznie.

Wykonawcą inwestycji jest Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. z Olsztyna. Firma istnieje od 1945 r., obecnie zatrudnia 170 pracowników i współpracuje z 300 podwykonawcami. Prezes Zbigniew Cichy zapowiada, że przy budowie siedleckiego sądu zechce skorzystać z usług lokalnych przedsiębiorstw, o ile oczywiście spełnią jego wymagania. – Budowa ma potrwać cztery lata, ale zrobimy wszystko, aby ten termin skrócić – zapowiedział Z. Cichy. W tym roku na konto wykonawcy wpłynie 2,9 mln zł. Środki na realizację inwestycji pochodzą z ministerstwa sprawiedliwości.

Kinga Ochnio