Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Sąd znów na wyciągnięcie ręki

Wielomiesięczne starania zakończyły się sukcesem: od 1 lipca we Włodawie ponownie zacznie funkcjonować sąd rejonowy.

Minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenia dotyczące przywrócenia kolejnych 34 placówek, które w związku z tzw. reorganizacją małych sądów na przełomie 2012 i 2013 r. zostały zniesione i przekształcone w wydziały zamiejscowe. Taki los spotkał włodawską Temidę.

Tzw. reforma Gowina wcieliła ją w struktury sądu w Chełmie. Władze powiatu włodawskiego, miasta, mieszkańcy od samego początku krytykowali pomysł ówczesnego ministra sprawiedliwości. Nigdy też nie pogodzili się z jego decyzją, zabiegając o przywrócenie sądu. Wysiłek się opłacił. Od 1 lipca przyszłego roku włodawska placówka powróci na mapę sądownictwa.

Zyskają mieszkańcy

– Bardzo się z tego cieszymy. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że ta reforma była bezsensowna i przyniosła więcej problemów niż korzyści – mówi Waldemar Zakrzewski, odpowiedzialny w starostwie włodawskim za kontakty z mediami. – Wprawdzie sądu we Włodawie nie zamknięto, to jednak nie wszystkie sprawy można było w nim załatwić, co wiązało się z koniecznością dojazdu do Chełma. Mieszkańcy, zwłaszcza seniorzy, bardzo narzekali na te utrudnienia. Sąd we Włodawie istniał od czasów caratu, dlatego gdy zdecydowano o jego zniesieniu, poczuliśmy się tak, jakbyśmy tracili tożsamość – podkreśla urzędnik.

Na przywróceniu lokalnego wymiaru sprawiedliwości skorzystają nie tylko włodawianie, ale także mieszkańcy gminy Hanna. Po wejściu w życie tzw. reformy Gowina musieli dojeżdżać do oddalonego o 50 km sądu rejonowego w Białej Podlaskiej. Teraz swoje sprawy będą mogli załatwiać we Włodawie.

Spełnione kryteria

Przypomnijmy, że 7 października zostało podpisane rozporządzenie, na mocy którego od 1 stycznia 2015 r. na mapę sądownictwa powróci 41 sądów rejonowych, w tym w Rykach. W drugim etapie, z dniem 1 lipca 2015 r., ministerstwo sprawiedliwości planuje przywrócić kolejne 34 placówki. Odtwarzanie sądów rejonowych to konsekwencja tzw. prezydenckiej noweli ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadziła obiektywne kryteria tworzenia i znoszenia sądów rejonowych, a także wyjście naprzeciw potrzebom społeczności lokalnych i wymiaru sprawiedliwości.

Według przyjętych regulacji przesłankami przemawiającymi za otwarciem lokalnych wymiarów sprawiedliwości są: liczba mieszkańców zamieszkujących obszar gminy lub kilku gmin (co najmniej 50 tys.) oraz wpływ podstawowych kategorii spraw do istniejącego sądu rejonowego z obszaru gminy lub kilku gmin (5 tys. w ciągu roku kalendarzowego). Ustawa przewiduje także możliwość utworzenia sądu rejonowego dla obszaru zamieszkałego przez mniejszą niż 50 tys. liczbę mieszkańców, jeżeli wpływ podstawowych kategorii spraw do istniejącego sądu rejonowego z tego obszaru wyniesie co najmniej 5 tys. w ciągu roku kalendarzowego. Tymczasem w 2013 r. sędziowie we Włodawie rozstrzygnęli ich 7,3 tys.

MD