Kościół
Sakramentalność małżeństwa

Sakramentalność małżeństwa

Przyszłość świata zależy od proroków w obrączkach - małżonków. Uwagę na ten aspekt zwrócił ks. Jacek Sereda w katechezie synodalnej, do której - zgodnie z obietnicą - powracamy w tej części cyklu formacyjnego.

Kościół posiada lekarstwo na związek małżeński. Sakrament małżeństwa prowadzi małżonków do świętości. Bez sakramentu łaska nie może dotrzeć do człowieka. Świętość to maksimum, jakie człowiek może osiągnąć nie o swoich siłach. Po ludzku myślimy i mówimy: maksimum to profesjonalizm. Wyższym stopniem profesjonalizmu jest geniusz. Ludzkie możliwości są ograniczone. Co otrzymujemy dzięki sakramentom? Moc przekraczania samych siebie.

Dziś wielu ludzi ucieka przed odpowiedzialnością, bo się boją. Nie zauważają, gdy przychodzi do nich Bóg, by uzdolnić ich do wzajemnej miłości na miarę Jezusa Chrystusa. Kochać, to znaczy służyć i na tym polega świętość. Ale jak połączyć świętość z seksem? W myśleniu ludzkim ciąży podejście obecne nawet w pierwotnym Kościele – zwane manicheizmem. Dzieliło one życie na dwa światy: ten ziemski, czyli zły, i ten duchowy, czyli dobry. Do niedawna mówiło się – nawet w Kościele – że małżonkowie wchodzą w małżeństwo, by zaradzić sile pożądania cielesnego. Na czym polega nowość chrześcijaństwa? Bóg wszedł w moje ziemskie życie, również w moją cielesność. Bóg, stwarzając człowieka na swój obraz i podobieństwo, w najgłębszej warstwie zostawił siebie. Obraz jest jak znak wodny – trzeba patrzeć na światło. Jeśli Bóg jest miłością – a jest – to znaczy, że umieścił w człowieku zdolność kochania, która jest wejściem w relację.

***

Stworzony Adam, będący sam w raju, jest niespełniony. Potrzebuje kogoś, komu może podarować samego siebie. Sens życia nie polega na tym, że mogę z kimś żyć, ale mam moc do życia dla kogoś. Bóg stworzył ludzi jako seksualnych i nawet nasza fizjologia jest tak stworzona, by móc się otworzyć dla drugiego również w akcie małżeńskim. Ciało jest „narzędziem”, przez które możemy się podarować drugiemu i w ten sposób uruchamia się sakrament. W tym momencie Duch Święty zostaje podarowany małżonkom. Co się dzieje, gdy mężczyzna i kobieta z cielesności „korzystają” poza małżeństwem? Tam nie ma podarowania siebie, a jest branie dla siebie. Tam nie ma relacji zbudowanej na Chrystusie. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł