Rozmaitości
Źródło: J
Źródło: J

Salonikowa integracja

Powołaniu Saloniku 50+ przyświecała myśl o zaktywizowaniu starszych mieszkańców gminy Piszczac. Inicjatywa padła na podatny grunt.

W czwartkowych spotkaniach bierze udział stałe grono osób żywo zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy tak w kwestii zdrowego żywienia, jak i nowinek literackich. W parze z hartowaniem ducha idzie myśl o… zdrowym ciele. Stąd wśród propozycji Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu są także zajęcia sportowe oraz bogaty program wycieczek krajoznawczych.

Ostatnią inicjatywą GCKiS – adresowaną do uczestników projektu „Salonik 50+” oraz zaprzyjaźnionych grup skupiających starszych mieszkańców – stał się II Powiatowy Przegląd Twórczości Literackiej Seniorów ph. „Jesień poezją malowana”. Spotkanie zorganizowane 6 listopada w sali kolumnowej piszczackiego urzędu gminy okazało się cenną lekcją integracji. Uczestnicy przeglądu mieli sposobność do zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców utworów poetyckich i muzycznych własnego autorstwa. Przegląd sprzyjał zatem twórczej konfrontacji, a że impreza nie miała charakteru konkursu… zwycięzcami okazali się wszyscy występujący. Zatem każdy, kto zagościł na scenie, opuszczał salę z pamiątkowym dyplomem i upominkiem.

W zdrowym ciele…

Czwartkowe spotkania w ramach „Saloniku 50+” to dla mieszkańców przede wszystkim okazja do wyjścia z domu i kreatywnego spędzenia czasu. Uczestnicy znają się i lubią przebywać w swoim towarzystwie. Cotygodniowe zebrania w naturalny sposób stają się więc płaszczyzną wymiany doświadczeń, mobilizują też seniorów do nauki – odkrywania i rozwijania swoich pasji, jak również otwierania się na nowe dziedziny wiedzy. Wreszcie pozwalają na konfrontację teorii z praktyką! Są to spotkania otwarte, do udziału w których zapraszamy wszystkich chętnych.

I tak w myśl hasła: „w zdrowym ciele – zdrowy duch” jesień GCKiS zainaugurowało drugą już edycją „Biegu po zdrowie” organizowanego w ramach powiatowego programu profilaktyki zdrowotnej. W marszu i szkoleniu nordic walking wzięli udział seniorzy z piszczackiego „Saloniku 50+”. W rywalizacji nie było przegranych, jako że każdy zawodnik otrzymał medal. Zwycięzcy – jak nakazuje tradycja – otrzymali dodatkowo trofea. Wśród atrakcji towarzyszących imprezie znalazło się m.in. tzw. miasteczko zdrowia, czyli możliwość przeprowadzenia bezpłatnych konsultacji lekarskich i wykonania badań w kierunku chorób układu krążenia. Ponadto zawodnicy, jak i wszyscy odwiedzający miejsce zawodów, mieli sposobność degustacji zdrowej żywności.

Kolejną okazją do poprawienia kondycji fizycznej była lekcja nordic walking pod okiem fachowych instruktorów. Do modnej i atrakcyjnej formy ruchowej aktywności zachęciła mieszkańców gminy fundacja „W Te Pędy” z Międzyrzeca Podlaskiego.

Kwestie bezpieczeństwa

W ramach spotkań poświęconych dbałości o zdrowie uczestnicy „Saloniku 50+” mieli m.in. okazję do wysłuchania prelekcji pt. „Zdrowy senior, zdrowy dom i całe środowisko”. Po krótkiej lekcji anatomii i fizjologii Anna Galczak-Kondraciuk, dietetyk, opowiadała zebranym o produktach, które w naturalny sposób budują odporność. Warsztatowa część zajęć polegała natomiast na wykonaniu przez uczestników surówki z banana, pomarańczy, liści cykorii, płatków owsianych i jogurtu. Seniorzy zgodnie podkreślali, że aby jedzenie służyło zdrowiu, liczy się przede wszystkim serce włożone w przygotowanie posiłku i radość tworzenia.

Do udziału w czwartkowych zebraniach zapraszani są ponadto lekarze, którzy na miejscu dokonują pomiaru cukru i ciśnienia, a przy tym udzielają seniorom fachowych porad z zakresu zdrowia.

Osoby starsze niejednokrotnie padają ofiarą oszustów i różnej maści „naciągaczy”. Media co rusz alarmują o nowych sposobach na wyłudzanie od seniorów pieniędzy bądź zachęcaniu ich do podpisywania niekorzystnych umów. Celem uwrażliwienia mieszkańców na kwestie związane z bezpieczeństwem w handlu i prawami kupujących GCKiS zorganizowało spotkanie z powiatowym rzecznikiem konsumentów. Ewa Tymoszuk wprowadziła słuchaczy m.in. w temat sprzedaży bezpośredniej. Mówiła o prawach, jakie przysługują klientom w przypadku rezygnacji z zakupu dokonanego podczas tzw. pokazu. Rzecznik zaakcentowała też zagrożenia w związku z podpisywaniem umów w sprzedaży bezpośredniej, jak również nieumyślnym udostępnianiu swoich danych osobowych.

W „Krainie Rumianku”

Stałym punktem programu w ramach „Saloniku 50+” – okazją do bliższego poznania, a tym samym docenienia piękna małej ojczyzny – są comiesięczne wycieczki krajoznawcze. Podczas popularnych lekcji w terenie seniorzy odwiedzili już m.in. Janów Podlaski z pięknym zamkiem biskupim oraz znaną na całym świecie – najstarszą i jedną z najpiękniejszych w Polsce – stadniną koni arabskich. Na miejscu poznali tajniki ich hodowli i żywienia. Mieli też sposobność podpytania o szczegóły przygotowań do wakacyjnej aukcji Pride of Poland.

W programie wycieczki znalazł się również Pratulin ze znanym tak w diecezji, jak i poza jej granicami sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich.

Nie lada atrakcją z okazji przypadającego 20 października Europejskiego Dnia Seniora okazała się z kolei wizyta mieszkańców gminy Piszczac w… „Krainie Rumianku” usytuowanej w miejscowości Hołowno leżącej na terenie powiatu parczewskiego. Uczestnicy wycieczki zwiedzili wioskę tematyczną. Następnie prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego Gabriela Bilkiewicz opowiedziała im o fenomenie rumianku i przybliżyła okoliczności powstania „wioski”. Dodatkowym atutem wyjazdu seniorów była możliwość obejrzenia przez nich przedstawienia satyrycznego w wykonaniu zespołu obrzędowego Rumenok.

Co im w duszy gra

Powszechnie przyjęte jest, że to właśnie na osobach starszych spoczywa odpowiedzialność za wprowadzenie w życie młodego pokolenia – podzielenie się z nim wiedzą i doświadczeniem. Tymczasem praktyka potwierdza, iż korzyść płynąca ze spotkań na styku starsi – młodzi jest obopólna. W maju, miesiącu rocznic historycznych i świąt patriotycznych, seniorzy gościli w Zespole Placówek Oświatowych w Piszczacu. Na zaproszenie dyrektor Doroty Sierpatowskiej wzięli udział w akademii poświęconej historii naszej ojczyzny z czasów oświecenia.

Seniorzy uczestniczyli także w spotkaniu z Anną Mikiciuk. Poetka z Łomaz opowiedziała o swojej twórczości i podzieliła się ze słuchaczami tym, co jej w duszy gra. Kto wie… może zainspirowała też innych do artystycznego działania?

Bogaty program „salonikowych” zajęć potwierdza zasadę, że na integrację czas jest zawsze. Wystarczą chęci i pomysł, a najlepszymi reżyserami atrakcji staną się sami zainteresowani.


3 PYTANIA

Łukasz Węda – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu

Od początku szefowania Gminnemu Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu podejmuje Pan szereg działań ukierunkowanych na seniorów. Skąd ten zamysł?

Zaktywizowanie seniorów – jako grupy docelowej inicjatyw podejmowanych przez GCKiS – było jednym z moich priorytetowych założeń. Uznałem, iż to właśnie starsi mieszkańcy gminy staną się filarem funkcjonowania instytucji. Panująca powszechnie opinia, że trudno zmobilizować seniorów do działania, nie przekonywała mnie. Postawiłem sobie jasny cel: poprawienie jakości i poziomu życia osób starszych poprzez promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu w połączeniu z edukacją i wdrażaniem nowych umiejętności. Miało się to dokonywać poprzez organizację spotkań integracyjnych i zajęć warsztatowych. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że zamysł powiódł się! Seniorzy spotykają się regularnie – co tydzień. Jest to swego rodzaju fenomen. Ponadto raz w miesiącu uczestniczą w wyjazdach krajoznawczych, co daje im możliwość poznania ciekawych miejsc w regionie.

Jakimi odbiorcami kultury są starsi mieszkańcy gminy? Trudno zachęcić seniorów do włączenia się w kolejne inicjatywy?

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 16 mieszkańców, jednak grupa systematycznie powiększała się. Obecnie w czwartkowych zebraniach bierze udział ponad 20 osób. Mieszkańców powyżej 60 roku życia stale przybywa… Cechuje ich doświadczenie życiowe. Dysponują też wolnym czasem. Chętnie angażują się w działania i wychodzą z nowymi inicjatywami. Z obserwacji wynika, że każdy czwartek staje się dla nich dniem wyjątkowym i oczekiwanym. Jestem dumny z ich zaangażowania i aktywności.

Co udało się zrealizować do tej pory? Proszę o krótkie podsumowanie…

Osiem miesięcy działań w ramach „Saloniku 50+” to czas spotkań ze specjalistami z zakresu zdrowia, konsumpcji, ale też zajęć nordic walking czy warsztatów amatorskiej twórczości literackiej. W związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza organizowaliśmy wspólne czytanie „Quo vadis?”. Nie zabrakło też wyjazdów rowerowych. Najnowszą propozycją są adresowane do seniorów zajęcia komputerowe. Zatem, jak widać, pomysłów nam nie brakuje…

WA