Diecezja
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Sam na sam z Bogiem

Nocą, przy zmiennych warunkach atmosferycznych, w milczeniu. Z kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Łukowie po raz drugi wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Nie będzie łatwo. I… o to chodzi.

- EDK jest prawie dosłownym naśladowaniem 40 dni pustynnego survivalu Jezusa. Łącznie z pokusami przy końcu, które trzeba przezwyciężać - wyjaśnia ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca i prezes Stowarzyszenia Wiosna. Pierwsza edycja EDK odbyła się w 2009 r. Maszerowano wówczas z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przedsięwzięcie szybko się rozrosło. Obecnie istnieje już kilkaset tras prowadzących przez różne rejony Polski.

– To forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe spotkanie z Jezusem pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni – dodaje ks. Stryczek.

Cztery kroki

Małgorzata Stabrawa ze Stowarzyszenia Wiosna podkreśla, że w wydarzeniu biorą udział zarówno wierzący, jak i niewierzący. – Ci pierwsi – by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus przed śmiercią, a także, by zbliżać się do Boga. Ci drudzy – by stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami, niedoskonałościami i tym słabszym ja – wyjaśnia M. Stabrawa.

EDK składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK – jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.

Ci, którzy choć raz na nią wyruszyli, uważają, że to ekstremalne przeżycie religijne: zbliżenia do umęczonego Chrystusa, nawrócenia, oczyszczenia, pokuty.

44 km w milczeniu

EDK pn. II Łukowska Całonocna Droga Krzyżowa odbędzie się w nocy z 18 na 19 marca. Jej organizatorami są parafia Przemienienia Pańskiego oraz działający przy Domu Moria Klub Ojca. Zapisy przyjmowane będą 13 marca, od 19.00 do 19.30 w kaplicy o. Pio przy kolegiacie łukowskiej. Drogę Krzyżową rozpocznie ją Msza św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Uczestnicy pokonają 44 km. Wyruszą z Łukowa, a następnie przejdą przez Krynkę, Gręzówkę, lasy Nadleśnictwa Łuków, Żdżary, Zalesie, by wrócić do Łukowa.

Jak informują organizatorzy, uczestnictwo w wydarzeniu ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Ci, którzy zdecydują się wziąć w nim udział, robią to na własną odpowiedzialność (po podpisaniu stosownej zgody przy zgłaszaniu się). W przypadku niemożności kontynuowania marszu należy we własnym zakresie zabezpieczyć sobie powrót do domu. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w II Całonocnej Drodze Krzyżowej tylko pod opieką prawnego opiekuna. Zgodnie z regulaminem grupy powinny liczyć mniej niż dziesięć osób – od jednej do dziewięciu. Od momentu wyruszenia z kolegiaty łukowskiej obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem są momenty rozważań przy każdej ze stacji. Wówczas, po przeczytaniu tekstu, można dyskutować na temat znaczenia i sposobu rozumienia danego fragmentu z pozostałymi uczestnikami. Ponadto na trasie należy zachować szczególną ostrożność, respektując przepisy ruchu drogowego, zwłaszcza na odcinkach dróg asfaltowych. Konieczne jest posiadanie elementów odblaskowych i oświetlenia. Koszt udziału w II Łukowskiej Całonocnej Drodze Krzyżowej wynosi 10 zł. Pieniądze są przeznaczone na ubezpieczenie i wynajem pojazdu z lekarzem do transportu osób, którym zdrowie lub inne przyczyny nie pozwolą na pokonanie całej trasy.

Jak przygotować się do wędrówki?

EDK skierowana jest do wszystkich, którzy chcą jak najpełniej przeżyć okres Wielkiego Postu. W trakcie wędrówki każdy z uczestników będzie miał możliwość głębokiego przeżycia misterium Drogi Krzyżowej, skupiając się nad medytacją rozważań przygotowanych przez organizatorów.

W drogę należy zabrać wysokokaloryczne jedzenie i picie, naładowana latarkę i zapasowe baterie, podstawowe opatrunki i odblaski. Trzeba też ciepło się ubrać. Nieodzowne są wygodne buty. Organizatorzy zachęcają też do zabrania kijków przeznaczonych do pieszych wędrówek (np. do nordic walking).

Uczestnicy otrzymają rozważania Drogi Krzyżowej (do pobrania w wersji mp3, lub PDF ze strony www.przemienienie.lukow.pl), mapki wraz z podstawową informacją dotyczącą trasy.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej parafii Przemienia Pańskiego.


MOIM ZDANIEM 

Sławomir Smolak, współorganizator II Łukowskiej Całonocnej Drogi Krzyżowej

Pokonanie 44 km w deszczu i chłodzie, jak miało to miejsce w roku ubiegłym, to duży wysiłek dla organizmu. Nie wszystkim udaje się dojść do końca. Większość ma po drodze ochotę rzucić wszystko i wracać do domu. Tej trasy nie da się przejść bez odpowiedniej motywacji, tj. intencji. EDK to nocna wędrówka przeżyta na sposób Chrystusowy: w trudzie, bólu, samotności. W ciszy, mroku, zmęczeniu opadają wszystkie emocje, nieważne stają się codzienne sprawy. Umysł jest skupiony i jakoś bardzo osobiście trafiają do człowieka rozważania 14 stacji. Przez dziewięć godzin, bo mniej więcej tyle trwa Droga Krzyżowa, obowiązuje milczenie. To czas n arefleksję, modlitwę, wewnętrzne spotkanie z Bogiem i samym sobą. W ubiegłym roku na 90 osób Drogę Krzyżową przeszło ok. 60. EDK zawsze jest ogromną próbą dla człowieka. I na końcu dociera do niego przerażająca myśl, że Jezus miał nieporównywalnie gorzej.

MD