Region
Źródło: MK
Źródło: MK

Samorządność i solidarność

Trzy dni trwały radzyńskie obchody 25-lecia samorządu. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. w kościele Trójcy Świętej.

W holu urzędu miasta i gminy bp Piotr Sawczuk poświęcił pamiątkową tablicę. Ostatnim punktem była uroczysta sesja rady miasta w Oranżerii. - Gdyby nie Solidarność, nie obchodzilibyśmy jubileuszu samorządności - podkreślał burmistrz Jerzy Rębek.

Aby służyć ojczyźnie i Kościołowi, trzeba mocy Ducha Świętego, mocy i miłości wszystkiego, co polskie, co łączy się z nadzieją każdego Polaka – mówił ks. prałat Roman Wiszniewski, dziekan dekanatu radzyńskiego, rozpoczynając Mszę św. koncelebrowaną sprawowaną 24 maja. Uczestniczyli w niej samorządowcy miasta i gminy. W wygłoszonej homilii ks. Henryk Och przypomniał pamiętne wezwanie św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”, wypowiedziane na pl. Zwycięstwa w Warszawie. Podkreślał, iż formą „odnowy tej ziemi” jest praca samorządu. Na dowód tego przywołał słowa Ludwika Węgrzyna, prezesa Związku Powiatów Polskich: „Dziś bez reformy samorządu trudno sobie wyobrazić demokratyczną Polskę. Prawdziwy, realny, dobrze działający samorząd buduje się cały czas, bo zawsze można coś usprawnić”. Nawiązując do zesłania Ducha Świętego, wskazywał, że dziś także musimy nabrać ducha i wołać: niech zstąpi Boży duch na całą ojczyznę, na wszystkich Polaków. – My też chcemy stąd wyjść pełni mocy. Nie lękaj się, czyń to, co powinieneś na chwałę Boga i na pożytek ludziom – podsumował kaznodzieja.

Pamiątkowa tablica

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 25-lecie reaktywowania samorządów w Polsce odbyło się w środę, 27 maja, w holu urzędu miasta i gminy. – Reforma samorządowa była najlepiej zrealizowaną reformą w wolnej Polsce po roku 1990 – podkreślił J. Rębek.

W spotkaniu, oprócz obecnych włodarzy miasta i gminy, pracowników samorządowych udział wzięli także samorządowcy byłych i obecnej kadencji. Odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz oraz wójt Wiesław Mazurek. Znalazły się na niej słowa prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane podczas obchodów 20-lecia reaktywowania samorządów: „Istotne jest, aby środowisko samorządowe dawało całemu polskiemu społeczeństwu, a także klasie politycznej, prawdziwy przykład najwyższych standardów w służbie publicznej”. Pamiątkową tablicę poświęcił bp P. Sawczuk, który nawiązał w swoim wystąpieniu do słowa „solidarność” umieszczonego na tablicy. – Samorządność jest owocem, plonem i dziedzictwem tego, co NSZZ „Solidarność” miał w sferze idei – mówił sufragan siedlecki i apelował: – Trzeba się modlić, by społecznicy, którym ogół społeczeństwa powierzył władzę nad sobą, stawali na wysokości zadania, kierowali się prawym, dobrze ukształtowanym sumieniem; by wszystkie sprawy prowadzili w dobrym kierunku, by ludziom żyło się lepiej, a lepsze życie nie kojarzyło się tylko ze standardem materialnym; żeby wartości nadrzędne przyświecały wszystkim zaangażowanym w samorządność – zakończył.

Uroczysta sesja

Ostatnim punktem obchodów była uroczysta sesja rady miasta, która odbyła się 28 maja w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Oprócz samorządowców uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół, jednostek miejskich, delegacje instytucji, urzędów, zakładów pracy, pracownicy samorządowi. Wzięła w niej udział także delegacja z partnerskiego miasta Egyek. Sesję poprowadził przewodniczący rady miasta Adam Adamski, radzyński radny z najdłuższym stażem, pełniący nieprzerwanie funkcję od 1990 r. Okolicznościowy wykład wygłosił były przewodniczący rady miasta Jacek Woźniak. Wskazywał w nim m.in. na istotę samorządności i aspekt społeczny reformy samorządowej. Przypomniał też radzyński samorząd. Począwszy od 1990 r., wymienił 90 radnych i siedmiu przewodniczących rady miasta wszystkich kadencji oraz burmistrzów. Pierwszym przewodniczącym rady miasta był sędzia Stanisław Tarnowski, zaś burmistrzem Julian Mazurek. Kolejni włodarze to: Stanisław Daniluk, Andrzej Tetlak, Józef Korulczyk, Witold Kowalczyk i J. Rębek. Do 2002 r. rada składała się z 24 radnych, a burmistrz był wybierany przez radę miasta. Po zmianie ordynacji wyborczej burmistrz wybierany jest w wyborach bezpośrednich, zaś skład rady zmniejszył się z 24 do 15 radnych. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych radnych: Włodzimierza Dzięgi, Józefa Czekaja, Franciszka Paćko i Piotra Roli, a także burmistrza S. Daniluka.

W dalszej części spotkania dotychczasowym radnym i burmistrzom siedmiu kadencji oraz gościom wręczono pamiątkowe medale. Był też czas na okolicznościowe wystąpienia. Burmistrz partnerskiego miasta Egyeku Attila Miluczky podkreślił, że Węgrzy mają podobne doświadczenia jak Polacy. Przypomniał, że współpraca z Radzyniem trwa od 14 lat; w tym czasie miały miejsce wizyty delegacji miast, wymiana doświadczeń w dziedzinie gospodarczej, wymiana młodzieży. Z kolei J. Rębek sięgnął do czas zrywu solidarnościowego. – To był czas radości, entuzjazmu, tworzenia czegoś zupełnie nowego, wiary w człowieka i w to, że każdy ma wpływ na to, co dzieje się w ojczyźnie – mówił. Słowa uznania kierował do wszystkich, którzy tworzyli radzyńską samorządność. – Nie ma tu ludzi przegranych: wszyscy państwo zasługujecie na najwyższe uznanie za serce, zaangażowanie w twórczą działalność. W sposób szczególny dziękował swoim poprzednikom na urzędzie burmistrza. Dziękował także za obecność przyjaciół z Węgier i deklarował chęć rozwijania kontaktów zapoczątkowanych przez poprzedników. Słowa podziękowania skierował również do radnego Jakuba Jakubowskiego za projekt pamiątkowej tablicy i medali, zaś do Tadeusza Pietrasa, byłego przewodniczącego rady miasta, za pomysł połączenia wspólną grafiką słów – samorządność i solidarność. – Nie zrażajmy się niepowodzeniami, niech  trudności wyzwalają w nas energię, poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne – zakończył włodarz Radzynia. Sesję zwieńczył koncert orkiestry akordeonowej Arti Sentemo.

Małgorzata Kołodziejczyk