
Sanktuarium, park, muzeum
Znalazły się w tej grupie także podmioty z naszego regionu. To sanktuarium Matki Bożej w Kodniu (powiat bialski), Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (powiat łukowski), Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu (powiat parczewski), Ludowy Klub Sportowy Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski.
Ponadto Centrum Kultury i Sportu w Rykach, Poleski Park Narodowy oraz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Kształtują dzieje Lubelszczyzny
Pamiątkowe medale wyróżnionym wręczył podczas gali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
List do uczestników gali wystosował prezydent Andrzej Duda. „Dziękuję za Państwa zaangażowanie we współczesne sprawy regionu. Dziękuję też za pielęgnowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, które kształtowały dzieje Lubelszczyzny i całej Rzeczypospolitej. Cieszę się, że ubiegłoroczne obchody dały sposobność do przypomnienia, jak wiele doniosłych wydarzeń decydujących o losach naszej Ojczyzny rozgrywało się właśnie tutaj – w Lublinie i innych miastach regionu” – napisał Prezydent RP.
Rozsławia region
„W dowód wdzięczności i uznania za nieoceniony wkład w utwierdzanie tożsamości religijnej oraz kulturowej naszego regionu” – tak uzasadniono wybór kodeńskiego sanktuarium.
O medalu informuje na stronie oblaci.pl Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, od blisko 100 lat opiekujące się miejscem kultu Matki Bożej w Jej cudami słynącym wizerunku. „Nasze sanktuarium zostało wyróżnione za sprawą 400 lat kultu obrazu Matki Bożej. To najbardziej znane miejsce kultu w tym regionie Polski. Co roku odwiedza nas około 300 tys. pielgrzymów. Coraz częściej są to odwiedzający nie tylko z Polski, ale i z Europy czy innych kontynentów” – przypomina o. Mariusz Bosek OMI, rzecznik kodeńskiego sanktuarium.
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół św. Anny został wzniesiony w latach 1629-1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu drewnianego kościoła z 1599 r. Obraz Matki Bożej Gregoriańskiej sprowadził z Watykanu w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha. Według legendy, modląc się przed nim w trakcie Mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII, został uzdrowiony, co skłonić go miało do kradzieży i wywiezieniu obrazu. Do Kodnia przywiózł go 15 września 1631 r.
W 1709 r. papież Klemens XI wydał bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kościół, obraz wywieziono na Jasną Górę. Powrócił on do Kodnia w 1927 r., a opiekę nad sanktuarium powierzono oo. oblatom. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina”.
LI