Rozmaitości
Źródło: BIGSTOCKPHOTO
Źródło: BIGSTOCKPHOTO

Senior za kierownicą

Skończyłeś 60 lat i nadal chcesz jeździć samochodem? Niewykluczone, że od jesieni będziesz musiał przejść dodatkowe badania lekarskie.

Statystyki MSWiA pokazują, że w 2008 r. osoby po sześćdziesiątce spowodowały 3387 wypadków, czyli blisko 9% wszystkich wypadków drogowych w kraju. Ta liczba może wzrosnąć, bo z każdym rokiem na polskich drogach będzie przybywać kierowców w podeszłym wieku. Specjaliści od bezpiecznej jazdy z firmy Renault policzyli, że już za dziesięć lat co piąty kierowca w naszym kraju będzie miał 65 lat. I choć seniorzy rzadziej niż młodzi są sprawcami wypadków, to jednak z racji wynikających z wieku ograniczeń stwarzają zagrożenie w ruchu. Dlatego wzorem kilku krajów Unii Europejskiej polscy senatorowie rozpoczynają debatę o obowiązkowych badaniach lekarskich dla starszych kierowców. Ostatecznie ta granica wiekowa będzie ustalona przez naukowców i lekarzy do połowy tego roku.

Zdaniem trenerów Szkoły Jazdy Renault osoby po 60 roku życia mają słabszy refleks, dłuższy czas reakcji i częściej cierpią na różne dolegliwości fizyczne. Powinny więc pamiętać, aby dla bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i innych kierowców stosować kilka prostych zasad.

Gdy czas reakcji zaczyna się wydłużać, najprostszym rozwiązaniem staje się zachowanie większego odstępu za poprzedzającym samochodem. Aby nie rozpraszać się podczas jazdy, można ograniczyć słuchanie radia, a obowiązek studiowania mapy i pilnowania wytyczania trasy powierzyć pasażerowi.

Można także zainstalować szersze lusterko wsteczne, które ograniczy wielkość „martwego pola”. Z kolei skupienie wzroku na prawej linii namalowanej na granicy jezdni pomoże uniknąć oślepienia przez nadjeżdżający z przeciwka pojazd. Przydatne mogą się okazać specjalne żółte okulary do nocnej jazdy. Ważne jest, aby zadbać o zachowanie dobrych zdolności motorycznych. Pomoże w tym utrzymywanie stałej aktywności fizycznej i psychicznej. Warto również skonsultować z lekarzem, czy przyjmowane leki nie mają wpływu na zdolności motoryczne kierowcy.

Dobrym rozwiązaniem w podeszłym wieku jest sprawdzanie swoich umiejętności na specjalnych szkoleniach bezpiecznej jazdy. Kurs pod okiem profesjonalnego trenera pozwala na skorygowanie błędów związanych z techniką jazdy, a także umożliwia opanowanie odpowiednich reakcji w przypadku zagrożenia na drodze.

Trenerzy ze SJR proponują, aby w miarę możliwości unikać podróżowania w godzinach szczytu i w warunkach słabej widoczności. – Bardzo ważnym aspektem jest kształtowanie życzliwych postaw wśród młodszych osób – podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Starsi kierowcy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, mającymi ogromne doświadczenie i wyobraźnię, której często brakuje młodszym użytkownikom dróg.

MD