Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Sensacją jest brak sensacji

2 lutego Ojciec Święty Franciszek opublikował adhortację apostolską na temat Amazonii „Querida Amazonia” („Umiłowana Amazonia”). Poprzedził ją synod biskupów, jaki odbył się jesienią ubiegłego roku w Watykanie. Dokument był szeroko komentowany, zanim ujrzał światło dzienne. Gdy został opublikowany, okazało się, że „sensacją adhortacji papieża Franciszka jest brak sensacji”.

Już podczas spotkania hierarchów wiele kontrowersji wzbudziły wypowiedzi papieskie dotyczące kultu Pachamamy, inkaskiej bogini ziemi i płodności. Szokujący dla wielu osób był fakt, iż 26 października - ostatniego dnia synodu amazońskiego - drewniana figurka została otoczona świecami pośrodku kościoła Traspontina w pobliżu Watykanu. Tematyka dyskusji synodalnych była wieloaspektowa, koncentrowano się głównie na kwestiach Eucharystii, nowych formach duszpasterstwa, inkulturacji, rabunkowej gospodarce prowadzonej na terenie Amazonii przez wielkie korporacje i innych. Centrum uwagi mediów przykuły jednak dywagacje na temat ewentualnego zawieszenia - w kontekście braku powołań w Amazonii - wielosetletniej praktyki Kościoła dotyczącej zachowywania celibatu przez duchownych, a konkretnie możliwości udzielania święceń „wypróbowanym mężom” (viri probati) pozostającym w związkach małżeńskich.

To sprawiło, iż w kolejnych miesiącach wypełnionych oczekiwaniem na dokument praktycznie tylko ta kwestia istniała na forum publicznym. Wielu przewidywało, że jeśli nowa praktyka stanie się faktem, w błyskawicznym tempie ów „wyłom” doprowadzi do rozpoczęcia analogicznej dyskusji w kontekście całego Kościoła (w wielu miejscach również Kościoła Europy borykającego się z problemem pustych seminariów duchownych i tragicznym w skutkach brakiem kapłanów). Oliwy do ognia dolała książka „Z głębi naszych serc”, w której znalazł się – przesłany kard. Sarahowi jeszcze przed wspomnianym wyżej synodem – esej papieża emeryta Benedykta XVI broniący m.in. kwestii celibatu. Krytyczne głosy pojawiły się z prawa i lewa. Jedni wskazywali na niedopuszczalny dwugłos, który nie powinien mieć miejsca w Kościele (jezuita o. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł