Sentymentalna podróż
Na ekspozycję składają się dokumenty, szaty i akcesoria liturgiczne, a także rzeczy osobiste biskupów siedleckich, w tym bp. Ignacego Świrskiego, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się kilka tygodni temu, oraz osób związanych z historią diecezji. - Wystawa może nie do końca przeniesie nas w czasy, których się po eksponatach muzeum spodziewamy, do wielkich dzieł, do wyjątkowych obrazów. Dzięki nim przeniesiemy się w zwykłą, codzienną szarość, którą ci ludzie przeżywali, począwszy od biskupów: Jana Gutkowskiego i Piotra Szymańskiego, po tych, którzy jeszcze nie tak dawno byli wśród nas: Ignacego Świrskiego, Jana Mazura czy Zbigniewa Kiernikowskiego - powiedział ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.
Przygotowana przez muzeum ekspozycja wpisuje się w obchody 200-lecia diecezji. – Wyrażam ogromną radość, że w roku jubileuszu istnienia diecezji muzeum podjęło cenną inicjatywę przygotowania wystawy mówiącej o jej dziejach – podkreślił bp Kazimierz Gurda. – Przez tę wystawę, której tytuł brzmi „Pro memoriam…”, czyli dla upamiętnienia, chcemy w czasie roku jubileuszowego naszym diecezjanom przypomnieć zdarzenia i ludzi, którzy odegrali w historii diecezji bardzo ważną rolę. Nie tylko jednak ci, których znamy z imienia i nazwiska, zaznaczyli się w historii diecezji, są ważni. Istotni są również ci wszyscy, których imion nie znamy, a tworzyli historię diecezji. Ich wiara, miłość do Boga była zaznaczona w historii ich życia i parafii, do których należeli. Ci wszyscy, którzy odwiedzą muzeum, dzięki przygotowanym eksponatom będą mogli przypomnieć sobie dzieje naszej diecezji – zaznaczył biskup.
Z kolei prezydent Wojciech Kudelski zwrócił uwagę, że Muzeum Diecezjalne jest magnesem dla turystów i skarbnicą lokalnej kultury. – Wszędzie, gdzie jestem, podkreślam, że podstawą naszej kultury jest nasza religia i ziemia, gdzie się urodziliśmy. Nasza lokalna tożsamość została zbudowana m.in. dzięki wierze i tradycji Kościoła katolickiego. Jestem bardzo wdzięczny, że muzeum eksponuje zbiory diecezjalne. Wielu moich rozmówców zna Siedlce dzięki odwiedzinom w Muzeum Diecezjalnym – przyznał prezydent. Jednocześnie podkreślił, że większość lokalnych zbiorów i dzieł sztuki przetrwała dzięki Kościołowi. – Tym bardziej tę perełkę, którą mamy w Siedlcach w postaci muzeum, niech Pan Bóg ma w swojej opiece, oraz ludzi, którzy się nią opiekują i przyczyniają do jej rozwoju – podsumował W. Kudelski.
Zabytkowe wrota i tron
Wystawa, jak podkreśliła jej kustosz Dorota Pikula, nie jest klasyczną ekspozycją historyczną z szeregiem informacji, ale zbiorem elementów, które tworzą historię. – Nie chcieliśmy tworzyć kolejnego przekazu, wieszać plansz z napisami, datami, które są podane w książkach. Naszym zamiarem było dopełnienie tego, co jest w literaturze, publikacjach. Chcieliśmy zaprosić w sentymentalną wyprawę w to, co zostaje po ludziach, co tak naprawdę tworzy historię: zbiór zdjęć, insygnia władzy, coś osobistego, co stało się historyczne, ponieważ dana osoba pełniła ważną rolę w danym regionie – tłumaczyła D. Pikula. – W większości eksponujemy rzeczy z magazynów, które trafiły do nas jako pamiątki po biskupach: ich prywatne albumy ze zdjęciami, zbiory dokumentów. Eksponaty mają przede wszystkim wartość sentymentalną i symboliczną. Chciałabym, aby zbiory oglądano nie pod kątem wartości materialnej, ale refleksyjnym – podkreśliła kustosz.
Wśród najstarszych eksponatów znalazły się m.in. księgi unickie z XVIII w., wrota carskie i świecznik z cerkwi greckokatolickiej z XVII w. oraz przenośny tron biskupi z katedry w Janowie Podlaskim z XVII w. Na wystawie można zobaczyć także m.in. pektorały i pierścienie, a nawet taśmy z nagraniem kazań bp. I. Świrskiego czy fotel papieski i ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał w Mszę św. w Siedlcach.
Wystawa będzie czynna przez czas trwania obchodów 200-lecia diecezji.
HAH