Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Sentymentalny powrót

Kręceniem filmu „Noce i dnie” 45 lat temu żył cały region, zwłaszcza gmina Wodynie. Po latach zarówno ci, którzy pamiętają tamte dni, jak i ci, dla których stanowią one odległą przeszłość, mogą wrócić do minionych chwil.

Łączenie pokoleń i zachęcanie do poznawania naszej kultury to główne cele, jakie przyświecają Stowarzyszeniu Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, a które realizują poprzez działania związane ze słynnym obrazem filmowym Jerzego Antczaka. Ze względu na pandemię część działań trzeba było odłożyć. Niektóre, jak ostatnie warsztaty filmowe, mogły się jednak odbyć. - Nasze działania zaczęliśmy w 2016 r. projektem „Noce i dnie łączą pokolenia”, którego celem głównym było włączenie co najmniej 80 osób z różnych grup wiekowych w realizację inicjatywy kulturalnej związanej z filmem „Noce i dnie” - wspomina Hubert Pasiak, prezes SOKiAL. - Co ciekawe, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, bo w projekcie udział wzięło 129 osób z różnych grup wiekowych - zauważa. To gmina Wodynie, ze względu na swe położenie, ukształtowanie terenu oraz posiadanie historycznych obiektów, stała się planem filmowym do obrazu Jerzego Antczaka pt. „Noce i dnie”.

Minęło 45 lat od tamtych wydarzeń i czas nieubłaganie zaciera ślady, umierają kolejne osoby, które brały udział w produkcji. Stąd pomysł, by wracając do tamtych chwil, przywołać historię, a przy okazji opowiedzieć o swoich działaniach. SOKiAL, Gminny Ośrodek Kultury Wodynie, Fundacja Mazowiecka Micha Szlachecka we współpracy z licznymi środowiskami dziś z powodzeniem wykorzystują potencjał filmu do promocji swoich działań.

 

Nowa Reymontówka

Z okazji 15 rocznicy działalności stowarzyszenie SOKiAL sprawiło sobie nie lada prezent. Aby działać jeszcze bardziej profesjonalnie, kupiło nieruchomość w Wodyniach. To budynek starej plebanii w stylu dworu polskiego, otoczony stawami i parkiem, budynkiem starej gorzelni, malowniczymi polami oraz zabytkowym, drewnianym kościołem z XVIII w. – W 2021 r. uruchomione zostanie tam biuro oraz dom pracy twórczej SOKiAL, miejsce na wzór Reymontówki, otwarte dla działaczy społecznych, artystów, szkół – zdradza H. Pasiak. – Punktem odniesienia wielu działań w tym miejscu będzie na pewno motyw „Nocy i Dni”. Wszak również w sąsiadującym z plebanią drewnianym kościele parafialnym Jerzy Antczak kręcił sceny słynnej produkcji – dodaje.

 

Film wczoraj i dziś

We wtorek, 29 grudnia, odbyły się warsztaty filmowe online, które były kolejnym etapem działań stowarzyszenia, tym razem pod hasłem „Noce i dnie 2020”. Zajęcia zostały poprowadzone przez producenta i filmowca młodego pokolenia Pawła Przewoźnego. Uczestnicy mogli zapoznać się z każdym etapem produkcji filmu, począwszy od pomysłu i scenariusza, aż po końcowy montaż i projekcję premierową. Warsztaty były też okazją do poznania sztuczek wykorzystywanych na planie, a także poznania różnic między dawnymi planami filmowymi a obecnymi.

W ramach warsztatów powstał też krótkometrażowy film, który porusza tematykę „Nocy i Dni”. W ramach projektu zrealizowano również film z pokazem kulinarnym oraz film z pokazem malarskim.

JAG