Serce na dłoni
Choroba niedokrwienna serca to stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy zaopatrywaniem serca w składniki odżywcze i tlen a aktualnym zapotrzebowaniem. Jej najczęstsza postać to choroba wieńcowa, w której do niedokrwienia serca doprowadzają zmiany w tętnicach wieńcowych, głównie miażdżyca.
Upośledzenie przepływu w naczyniach wieńcowych skutkuje wystąpieniem takich objawów, jak ból, uczucie dławienia lub ucisku zlokalizowanego za mostkiem. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do żuchwy, barków, pleców i nadbrzusza. Napad bólu zwykle prowokowany jest wysiłkiem fizycznym, stresem i ustępuje po jego zaprzestaniu lub przyjęciu podjęzykowo nitratów (nitrogliceryna). Nieleczona choroba wieńcowa może doprowadzić do zaawansowanych zmian w naczyniach wieńcowych, grożąc zawałem serca.
Zawał serca
Zawał serca to uszkodzenie (martwica) mięśnia sercowego wskutek ustania przepływu krwi przez tętnicę wieńcową – naczynie zapatrujące serce w potrzebne składniki odżywcze i tlen.
Grupą najbardziej narażoną na wystąpienie zawału serca są mężczyźni w wieku powyżej 45 lat oraz kobiety powyżej 55 roku życia. Ryzyko to narasta u pacjentów obarczonych dodatkowymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu oraz brak aktywności fizycznej.
Zawał serca objawia się zazwyczaj silnym bólem w klatce piersiowej, trwającym dłużej niż 20 minut. Ból zawałowy może promieniować do żuchwy, barków, pleców i nadbrzusza, a odpoczynek nie jest w stanie go złagodzić. Jednocześnie mogą wystąpić nudności, wymioty, złe samopoczucie, pocenie się, zasłabnięcia. Zdarza się, że zawał serca może przebiegać bezobjawowo.
Nadciśnienie tętnicze
Ta choroba układu krążenia polegaja na stałym lub okresowym występowaniu wysokich wartości ciśnienia tętniczego krwi. Lekarz rozpoznaje nadciśnienie tętnicze, gdy wartości ciśnienia z co najmniej dwóch pomiarów (wykonanych podczas dwóch różnych wizyt) są równe lub wyższe niż 140 mmHg/90 mmHg. Optymalne wartości ciśnienia u zdrowego człowieka wynoszą poniżej 120/80 mmHg.
Objawy nadciśnienia tętniczego są niespecyficzne i obejmują m.in.: wzmożoną potliwość, uczucie kołatania serca, zaburzenia snu, szum i zawroty głowy, uderzenia gorąca, osłabienie.
Schorzenie to z reguły nie daje żadnych dolegliwości, a niewykryte bądź nieleczone zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych.
Udar mózgu
Tym mianem określa się zespół objawów neurologicznych powstałych w wyniku nagłego zaburzenia krążenia krwi w mózgu. Niedokrwienny udar mózgu powstaje, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zatka wnętrze naczynia doprowadzającego krew z tlenem i składnikami odżywczymi do mózgu. Znacznie rzadziej występuje krwotoczny udar mózgu.
Najczęstsze objawy udaru to nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub drętwienie połowy ciała, wykrzywienie twarzy po jednej stronie (np. opadanie kącika ust), osłabienie kończyn jednej połowy ciała, zaburzenia mowy, widzenia, nagłe zawroty głowy i trudności w utrzymaniu równowagi.
Zbadaj się za darmo
Kampania „Zadbaj o swoje serce” nie tylko zwiększa świadomość Polaków nt. chorób serca, ale także pozwala na skontrolowanie swojego stany zdrowia. Jej uczestnicy mają ułatwiany dostęp do lekarzy specjalistów oraz mogą skorzystać z profilaktyki kardiologicznej: badań EKG, obliczania wskaźnika BMI, pomiaru ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Dowiedzą się również, jak powinna wyglądać właściwa dieta, w jaki sposób zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu i nadwadze. Pacjenci są również diagnozowani pod kątem stwierdzenia czynników ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca oraz zawału mięśnia sercowego. Pierwszą akcję pod hasłem „Zadbaj o swoje serce” udało się z zorganizować jesienią 2006 r. Stopniowo obszar działań się poszerzał, by objąć cała Polskę. Szczegółowy terminarz dostępny jest na stronie www.zadbajoswojeserce.pl.
11 KROKÓW DO ZDROWEGO SERCA
1. Ruszaj się!
2. Rzuć palenie!
3. Kontroluj swoją wagę.
4. Ogranicz sól.
5. Jedz pięć porcji owoców i warzyw dziennie.
6. Jedz tłuste ryby.
7. Spaceruj, aby rozładować stres.
8. Jedz tłuszcze nienasycone.
9. Ogranicz alkohol.
10. Czytaj etykiety żywnościowe.
11. Badaj się regularnie w trosce o swoje serce!
JAG