Aktualności
Serialowy Maliniak będzie miał pomnik

Serialowy Maliniak będzie miał pomnik

Aktor Roman Kłosowski będzie miał w mieście swój pomnik. Jest on Honorowym Obywatelem Miasta i Honorowym Członkiem Koła Bialczan. I to właśnie najstarsze stowarzyszenie działające w Białej Podlaskiej wystąpiło z pomysłem budowy pomnika.

Na razie wiadomo, że powstanie komitet społeczny, który będzie nadzorował zbiórkę funduszy na ten cel, a realizacje projektu honorowym patronatem objął prezydent Michał Litwiniuk. Takie decyzje zapadły podczas spotkania, które odbyło się 15 lutego. Po rozmowach z konserwatorem zabytków Janem Maraśkiewiczem zaproponowano, by pomnik urodzonego w Białej Podlaskiej aktora i reżysera stanął na pl. Wolności. Miałby go wykonać prof. Grzegorz Maślewski, rzeźbiarz, którego dziełem jest m.in. ławeczka Józefa Ignacego Kraszewskiego. Plan jest taki, aby pomnik odsłonić we wrześniu 2022 roku, podczas uroczystości 100. rocznicy powstania Koła Bialczan.

R. Kłosowski – znany m.in. jak serialowy Maliniak z „Czterdziestolatka – urodził się 14 lutego 1929 r. Ukończył w Białej Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego. W 2008 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej. Aktor był też Honorowym Członkiem Koła Bialczan. W 2015 r. otrzymał nagrodę Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. R. Kłosowki został również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

MD