Siedlce świętowały
Jedni narzekali, że będzie za mało atrakcji, inni powątpiewali w ich jakość, a ci, którzy przyszli, zapewniali, że bawili się znakomicie. Nie zabrakło też gości z zagranicy, bo przyjechały delegacje z miast partnerskich: Sabinova na Słowacji na czele z primatorem Peterem Molcanem, włoskiej Pescantiny na czele z przewodniczącym Rady Rolando Andreolim oraz rosyjskiego Kirova, której przewodniczył zastępca mera Aleksander Presniecov.
Sportowe otwarcie
Tegoroczne Dni Siedlec oficjalnie rozpoczął 7 czerwca koncert zespołu ABBA, choć już dzień wcześniej na miejskich obiektach sportowych odbył się festiwal sportowo-rekreacyjny. W środę, 6 czerwca, od rana drużyny z siedleckich szkół walczyły w swoim Euro 2012. Szkoły reprezentowały poszczególne kraje biorące udział w tegorocznym święcie futbolu. Niestety, reprezentacja Polski, czyli Szkoła Podstawowa nr 10, odpadła już w eliminacjach, zaś triumfowały drużyny Danii (SP 11) i Hiszpanii (PG 2). Również tego dnia miał miejsce Memoriał lekkoatletyczny im. Henryka Guta, podczas którego o zwycięstwo walczyli czołowi polscy lekkoatleci. Memoriał poświęcony jest pamięci nieżyjącego prezydenta Siedlec i ostatniego wojewody siedleckiego, jednego z najlepszych polskich sprinterów przełomu lat 60 i 70, a potem trenera i wychowawcy wielu pokoleń siedleckiej młodzieży.
Dzień drugi
W czwartkowy wieczór, 7 czerwca, pod sceną postawioną w centrum miasta zgromadziły się tłumy siedlczan. Powitał ich prezydent Wojciech Kudelski i przewodniczący rady miasta Piotr Karaś, którzy oficjalnie otworzyli tegoroczne Dni Siedlec. A potem była zabawa przy legendarnych przebojach szwedzkiego zespołu – w wykonaniu grupy ABBA Family z Gliwic i przy wsparciu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa pod batutą Tadeusza Wicherka.
Jedną z niespodzianek wieczoru było pojawienie się na scenie zwycięzcy siódmej edycji You Can Dance – Po prostu tańcz! – Briana Poniatowskiego, który podziękował siedlczanom za wsparcie, jakiego mu udzielili podczas trwania tego telewizyjnego programu.
Euro rządziło
Piątkowe obchody Dni Siedlec zdominował mecz Polska-Grecja. Na placu w centrum miasta zorganizowano strefę kibica, w której siedlczanie wspierali rodaków. Nawet burza, jaka przeszła nad miastem na początku meczu, nie wystraszyła kibiców. W narodowych barwach, z biało-czerwonymi szalikami i flagami, głośno wołali: Do boju Polsko! Do walki zagrzewał ze sceny zespół Podoba Mi Się. Wspólnie z mieszkańcami Siedlec mecz obejrzeli przedstawiciele władz miasta: prezydent W. Kudelski wraz z zastępcami Anną Sochacką i Jarosławem Głowackim, przewodniczący P. Karaś, poseł Jacek Kozaczyński, sekretarz Sławomir Marchel, a także goszczące w Siedlcach delegacje miast partnerskich z Rosji, Słowacji i Włoch. Zwieńczeniem wieczoru pełnego emocji był koncert „Giganci piosenki” w wykonaniu Marcina Sójki i jego przyjaciół z Teatru ES oraz Caro Dance.
Mocne zakończenie
Sobota, 9 czerwca, obfitowała w największą ilość atrakcji. Od rana kontynuowano rozgrywki sportowe. Odbył się finał wojewódzkich zawodów w minikoszykówce oraz mecze piłki nożnej, w których zmierzyli się pracownicy samorządowi miasta z radnymi obecnej i poprzedniej kadencji, a także oldboje MKP Pogoń Siedlce z byłymi zawodnikami Pogoni. Pierwsze starcie zakończyło zwycięstwem samorządowców 5:3, w drugim triumfowała drużyna byłych piłkarzy Pogoni wynikiem 7:5.
Tego dnia również miłośnicy starych pojazdów znaleźli coś dla siebie. III Zlot Pojazdów Zabytkowych „Mrowisko 2012” przyciągał urokiem starych aut. Chętnych do podziwiania przepięknych, odrestaurowanych pojazdów nie brakowało. A było na co popatrzeć, bo zaprezentowano 60 starych samochodów i 30 motocykli.
Ostatnim, mocnym akcentem siedleckiego świętowania był V Rock Open Air Festival. W tym roku – inaczej niż w latach ubiegłych – trwał zaledwie jeden dzień, ale i tak przyniósł mnóstwo emocji. Na scenie w centrum miasta w konkursowych prezentacjach zmagało się sześć zespołów, gdyż dwóm nie udało się dotrzeć. Ostatecznie uznanie jury zdobył Clock Machine z Krakowa, zgarniając przy okazji główna nagrodę, czyli 6 tys. zł. Wyróżnienie i 2 tys. zł przyznano Białorusinom z zespołu The Toobes. Na scenie wystąpili również laureaci poprzednich edycji festiwalu: ubiegłorocznej – Plan i pierwszej – siedlecki Upstream.
Zakończeniem zarówno festiwalu, jak i Dni Siedlec był mocny i energetyczny koncert zespołu Perfekt. Grzegorz Markowski z zespołem przyciągnęli pod scenę ponad pięć tysięcy osób. A na koniec – tradycyjnie – na niebie rozbłysły sztuczne ognie.
Moc atrakcji
Uzupełnieniem tegorocznych Dni Siedlec był sobotni Dzień Radości, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i połączony z akcją „Krew dla miasta i powiatu siedleckiego”. Tego dnia nad zalewem walczono także o puchar w pływaniu dzieci i młodzieży. A w niedzielę siedlczanie wspominali wizytę Jana Pawła II, która miała miejsce 13 lat temu. Wieczór zakończył Apel Jasnogórski i koncert „Śpiewnik Papieski” w wykonaniu Teatru ES, Chóru Miasta Siedlce i Orkiestry Teatru ES. Przez kilka dni mieszkańcy miasta mogli również zwiedzać Muzeum Diecezjalne, Kaplicę Ogińskich oraz Muzeum Regionalne. Organizatorami tegorocznych Dni Siedlec byli: Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, MKS „Pogoń” Siedlce, Muzeum Diecezjalne, Zarząd Miejski TKKF, Classing Mustang, oddział PTTK Podlasie oraz MOK Siedlce.
JAG