Sienkiewicz znowu zaprasza do siebie
Prace rozpoczęły się w lutym 2021 r. Na czas ich trwania zbiory z Sienkiewiczówki zostały przeniesione do Muzeum Regionalnego w Łukowie. 2 października odbyło się uroczyste otwarcie obiektu po remoncie, a noblista znowu „zaprasza” w swoje progi. - Czekaliśmy na tę chwilę ponad rok i bardzo się cieszymy, że wreszcie ona nastąpiła. Zresztą nie tylko my, ponieważ, szczególnie w wakacje, otrzymywaliśmy mnóstwo telefonów, maili z pytaniem, czy muzeum jest czynne. Byli też tacy, którzy dosłownie pukali do naszych drzwi. Zanim jeszcze nastąpiło oficjalne otwarcie, już mieliśmy zapisane grupy, które 3 października mogły jako jedne z pierwszych gościć w naszej placówce - przyznaje dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Magdalena Mitura.
Dzięki kompleksowym pracom budynek zyskał nowy blask. Wymieniono elewację zewnętrzną i tynki wewnętrzne, odnowiono drzwi wejściowe oraz te znajdujące się w środku, pojawiły się nowe okna i okiennice. Zmodernizowano też instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i przeciwpożarową. Do tego wymieniono podłogi, schody, docieplono strych. – Najważniejsze, że mamy nowe ogrzewanie, które do tej pory było bolączką. Teraz pochodzi ono z nowoczesnych pomp ciepła. Zamontowano również system monitorujący i regulujący temperaturę i wilgotność w każdym pomieszczeniu. To bardzo ważne ze względu na zbiory, m.in. na należący niegdyś do matki H. Sienkiewicza Stefanii z Cieciszowskich fortepian, który potrzebuje odpowiednich warunków – podkreśla M. Mitura.
Z myślą o osobach niepełnosprawnych działa przenośny podjazd. Jest też dostosowana do ich potrzeb toaleta.
Park w stylu angielskim i kopiec
Metamorfozę przeszedł też park, w którym odtworzono dawny układ alejek. Są nowe ławki, brama wjazdowa, ogrodzenie, oświetlenie i miejsce na ognisko. – Mamy teraz ok. 800 m alejek, zatem osoby lubiące spacery na pewno nie będą zawiedzione – dodaje dyrektor Sienkiewiczówki.
Gruntownej przebudowie poddano plac przy kopcu H. Sienkiewicza w Okrzei. Pojawiły się tam ławeczki, wyremontowano parking. Powstały nowe alejki, ogrodzenie, posadzono 1560 drzewek cisu. Odnowiono też znajdujące się na szczycie popiersie pisarza. – Dodatkową atrakcją są zamontowane tam lunety, z których można korzystać bezpłatnie – zaznacza M. Mitura.
Ambitne plany na przyszłość
Na tym jednak nie koniec, ponieważ starosta powiatu łukowskiego Dariusz Szustek zapowiada odbudowę dworu na dawnych fundamentach. Po II wojnie mieściła się w nim siedziba szkoły podstawowej, która funkcjonowała tam do połowy lat 70. Po przeniesieniu jej obiekt szybko niszczał, dlatego w pewnym momencie nadawał się jedynie do rozbiórki. Jak podkreśla starosta łukowski, jest już gotowy projekt, według którego dwór ma być odbudowany. W planach jest też oranżeria. Będzie to docelowa siedziba muzeum. Natomiast budynek, w którym działa ono obecnie, zostanie wykorzystany na magazyn i pomieszczenia dla administracji.
– W najbliższym czasie, czyli w listopadzie, chcemy przygotować wystawę z okazji rocznicy śmierci Sienkiewicza, w grudniu zaś zorganizować tradycyjne spotkanie opłatkowe. Zgłaszają się do nas różne osoby z propozycją imprez i spotkań. Prof. Lech Ludorowski chce, by w naszym muzeum odbyła się promocja książki „Jedynaczka”. To dzieło matki Sienkiewicza S. Sienkiewiczowej. Może nie będą to wydarzenia z dużym rozmachem, ale na pewno bardzo ciekawe, na które już teraz zapraszam – mówi dyrektor muzeum w Woli Okrzejskiej.
Inwestycja pod nazwą „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej” kosztowała 3,8 mln zł. Na to zadanie władze powiatu łukowskiego pozyskały 2,3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej znajduje się 33 km od Łukowa przy trasie Krzywda – Okrzeja. Placówka powstała w dworku babki Felicjanny Cieciszowskiej, w którym pisarz przyszedł na świat w 1846 r., a następnie spędził pierwszych dziewięć lat życia. Budynek szczęśliwie przetrwał burze dziejowe i po przeprowadzonym remoncie w latach 1965-1966 w 120 rocznicę urodzin noblisty otwarto poświęcone muzeum. Do 1975 r. było oddziałem Muzeum Regionalnego w Łukowie, później funkcjonowało jako ośrodek samodzielny. Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych pisarza i dzieła malarskie obrazujące postać zarówno H. Sienkiewicza, jak i bohaterów jego utworów literackich, które zostały namalowane przez znanych malarzy. Zgromadzono też bogaty i unikalny księgozbiór zawierający wiele pierwszych wydań powieści pisarza oraz tłumaczenia na kilkadziesiąt języków świata, w tym na język japoński, chiński, arabski, armeński oraz wiele języków europejskich. Są też rękopisy jego powieści, a także pamiątki po rodzinie Sienkiewiczów.
DY