Aktualności
Siła przyjaźni

Siła przyjaźni

Pięciu licealistów postanowiło zaangażować się w życie samorządowe Międzyrzeca Podlaskiego, tworząc stowarzyszenie ,,Głos Młodości”.

17 kwietnia w urzędzie miasta odbyła się konferencja zorganizowana przez nowo powstałe stowarzyszenie. Jej tematem była rola młodzieży w życiu społecznym. Udział w niej wzięli m.in.: zastępca burmistrza miasta Paweł Łysańczuk, poseł Dariusz Stefaniuk i wicestarosta bialski Janusz Skólimowski. Nie jest to jednak jedyna inicjatywa, z jaką wyszedł ,,Głos Młodości”. – Jesteśmy organizatorami olimpiady humanistycznej dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs stanowił pewnego rodzaju zachętę dla ósmoklasistów, którzy chcieliby we wrześniu zostań uczniami naszej szkoły, czyli Liceum Ogólnokształcącego im. W. Sikorskiego – mówi prezes stowarzyszenia Kacper Budrewicz. Działalność licealistów wspierają nauczyciele, w tym członek zarządu Leszek Kania.

 

Młodzi motorem napędowym

Pomysł na powstanie organizacji zrodził się w głowach licealnych przyjaciół, którzy zauważyli, że brakuje miejsca dla rozwoju działalności społecznej czy politycznej młodych ludzi. – Nie było to tylko moje spostrzeżenie. To wnioski rozmów z moimi kolegami – podkreśla K. Budrewicz. I dodaje: – Nasze miasto się starzeje. To dobra pora, aby pokazać mieszkańcom głos młodych osób. Chcemy mieć wpływa na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Nie chcemy, aby nasze miasto przestało się rozwijać. Przecież to właśnie my, młodzi, jesteśmy motorem napędowym rozwoju każdej społeczności.

Początek działalności stowarzyszenia został poprzedzony przeprowadzeniem badań. – Pokazały one, że wiele samorządów z regionu Lubelszczyzny w ogóle lub w bardzo małym stopniu bierze pod uwagę zdanie młodzieży. Marzy się nam zmiana i uświadomienie, że tak nie powinno być – komentuje Kamil Pulik. Większość członków organizacji uczęszcza do drugiej klasy i mimo że planują po maturze studia w innych miastach, nie zamierzają zrezygnować z działań społecznych. – Cały czas zamierzam angażować się w życie społeczne. Czy to przez ,,Głos Młodości”, czy przez inne organizacje. Nawet jeśli wyjadę na studia, będę wracał do Międzyrzeca, aby robić coś pożytecznego i dobrego dla innych – deklaruje K. Budrewicz.

 

Ze wsparciem samorządu

Członkowie grupy przyznają, że mają ogromne wsparcie w osobie wiceburmistrza miasta. P. Łysańczuk zapewnia, że działalność młodych ludzi jest dla niego bardzo ważna, bo są przyszłością , pełną kreatywnych i mądrych pomysłów. – Często inicjuje i wspieram wiele akcji, które mają na celu uaktywnienie ludzi młodych – zaznacza P. Łysańczuk. – Bardzo często zdarza się nam prowadzić rozmowy. Wkrótce razem w wiceburmistrzem weźmiemy udział w corocznej akcji ,,Czysta rzeka” – uzupełnia prezes stowarzyszenia.

Licealiści mają już pomysły na szereg działań, dzięki którym będzie o nich głośno. Z okazji zbliżających się świat majowych zorganizują honorowe strzały na pamiątkę uchwalenia konstytucji. Pomoże im w tym zawodowy strzelec Leszek Kania. – Co dalej? Zobaczymy. Na razie chcemy się zorientować, na ile wesprą nas nasi samorządowcy i czy nie będzie im obojętny nasz głos – podsumowuje K. Budrewicz.

Magdalena Frydrychowska