Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Skromniej, ale ciekawie

Bez muzycznej gwiazdy i połączone z Międzynarodowymi Dniami z Doradztwem Rolniczym. Za to z występami kataryniarzy, zespołów folklorystycznych i rajdem starych aut - tak mają wyglądać tegoroczne Dni Siedlec.

Święto miasta rozpocznie się 1 września IV Biegiem Siedleckiego Jacka. – Warto odnotować, że już mamy rekordową liczbę chętnych: 450 osób potwierdziło swoją obecność, kolejna setka czeka na przyjęcie zgłoszeń. Myślę, że ten bieg będzie się pięknie wpisywał się w tegoroczne Dni Siedlec – mówi Grzegorz Orzełowski, naczelnik gabinetu prezydenta.

Folklor z całego świata

Tego samego dnia w amfiteatrze odbędzie się koncert Hosanna Festiwal. Gwiazdą imprezy, poza uczestnikami konkursu, będzie zespół muzyki gospel Twoje Niebo. Kolejne dni, 5 i 6 września, to zmagania i wydarzenia sportowo-rekreacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym samym czasie ulicami miasta przejdzie parada zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni, Tańca i Folkloru. Wieczorem, 6 września, w Centrum Kultury i Sztuki, podczas uroczystej gali wręczone zostaną „Aleksandrie”, czyli honorowe nagrody prezydenta miasta. Natomiast o 19.00 na skwerze Kościuszki rozpocznie się koncert „Przebój za przebojem” w wykonaniu solistów i orkiestry wojskowej w Siedlcach, solistów Teatru ES i Chóru Miasta Siedlce. W repertuarze znajdą się utwory od muzyki klasycznej, operetkowej po piosenki polskich i zagranicznych wykonawców.

Na sobotę, 7 września, zaplanowano Pierwszy Siedlecki Rajd Oldtimerów. – Około 50 zabytkowych samochodów przejedzie ulicami miasta. Ich kierowcy, walcząc o puchary i cenne nagrody, będą mieli do wykonania kilka zadań. Te nagrody to nasze informatory, albumy o Siedlcach – tłumaczy G. Orzełowski.

Również w sobotę na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce rozpoczną się jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym. Podczas nich zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru. – Na scenie wystąpią zespoły z Macedonii, Słowacji, Ukrainy, Bułgarii oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” – wylicza naczelnik.

Otwarte muzea i kataryniarze

W tych samych dnia będzie można również zwiedzać muzea, zajrzeć do kaplicy księżnej Ogińskiej oraz spacerować po mieście w towarzystwie przewodników PTTK.

Święto miasta uatrakcyjni I Międzynarodowy Festiwal Kataryniarzy oraz VI Festiwal Teatrów Ulicznych. – Do Siedlec przyjedzie ponad dziesięciu kataryniarzy z Niemiec, Holandii i Anglii. Ich popisów muzycznych będzie można posłuchać na skwerze przy fontannie – zachęca Orzełowski.

Na koniec nie zabraknie sportowego akcentu. 14 września w hali sportowej ARMS odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sumo „Poland Open 2013”, a dzień później rowerowy rajd miejski, który rozpocznie Europejski Tydzień Transportu.

Nie ma co ukrywać, że okrojenie, w porównaniu z wcześniejszymi edycjami, programu Dni Siedlec wymusiła trudna sytuacja finansowa miasta. Na organizację tegorocznej imprezy udało się pozyskać 90 tys. zł. – W czasie Dni Siedlec realizowany będzie projekt „Sąsiedzi – obywatele Europy. Demokratyczni, kreatywni, aktywni”. Wystąpiliśmy z projektem idealnie wpisującym się we wszystkie wydarzenia, które zostaną zorganizowane podczas naszego święta. Odbędzie się przy tym kilka paneli dyskusyjnych poświęconych kształtowaniu polityki samorządowej w miastach partnerskich, formom wspierania rodzin wielodzietnych i dialogowi kultur – tłumaczy G. Orzełowski. Do przedsięwzięcia ze swoich budżetów dołożą się także uczestniczące w nim instytucje.

KO