Diecezja
Źródło: T
Źródło: T

Śladami artysty

W niedzielę, 7 grudnia, w Sali Białej odbył się finał konkursu fotograficznego „Śladami El Greco”, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury i Muzeum Diecezjalne.

Uczestnicy nadesłali zdjęcia związane z obchodami roku El Greca, jego życiem i twórczością. W konkursie oceniono 41 prac 15 autorów. - Prace przysłane na konkurs można podzielić na dwie grupy. Pierwsza zawiera fotografie oparte na koncepcji zdjęć inscenizowanych - w tym przypadku autorzy starali się stworzyć współczesną replikę znanego dzieła. Natomiast autorzy z drugiej grupy wykorzystywali dokumentalne cechy fotografii, odwołując się do miejsc związanych z malarzem - zwrócił uwagę prof. Zbigniew Tomaszczuk, przewodniczący jury, podczas gali podsumowującej konkurs.
Komisja w składzie: prof. Z. Tomaszczuk, ks. Henryk Drozd, Aneta Abramowicz, Krzysztof Boruta oraz Andrzej Ruciński pierwszą nagrodę przyznała Cyrylowi Szymurze z Tarnowskich Gór. – Jury doceniło niezwykle precyzyjną inscenizację modeli – ich podobizn do cytowanego dzieła, świetne operowanie światłem i kolorystyką oraz precyzyjne dobranie rekwizytów – argumentował przewodniczący jury. – Podobną konwencję zastosowały: laureatka trzeciej nagrody Elżbieta Radzikowska z Krakowa, uzupełniając fotografię portretową o drugie zdjęcie w ciekawy sposób interpretujące temat pejzażu, oraz Aleksandra Tarkowska z Warszawy – wyróżniona nie tylko za intrygujące operowanie światłem punktowym, nadającym jej pracy charakter malarstwa z epoki El Greca, ale – co ważne – w interesujący sposób wykorzystująca współczesny kontekst symbolizowany komputerową klawiaturą – dodał Z. Tomaszuk.

Różnorodność motywów

Równie ciekawą formę przybrały prace z drugiej grupy. Nagrodę drugą otrzymała Zofia Sidorczuk-Andrzejewska z Siedlec za cykl czterech zdjęć, które „w przekonywujący sposób zinterpretowały cechę współczesnej kultury wykorzystującej symbole przeszłych epok w kreowaniu przekazu reklamowego”. W tej samej kategorii jury wyróżniło cztery fotografie Bogusława Hrubego z Zabrza, m.in. za różnorodność motywów, na które składały się: miejska architektura, wnętrze kościoła i pejzaż. Drugie wyróżnienie przypadło Agacie Tonderze ze Skrzelewa za „minimalistyczne w formie, a bogate w znaczenia dwie martwe natury”.

– Całość uzupełniona zdjęciami innych autorów składa się na wystawę będącą swoistym hołdem złożonym wybitnemu twórcy, w przekonywujący sposób potwierdzając, że dzieła El Greca mogą stanowić inspirację do powstania współczesnych prac, które dla uczestników konkursu były zapewne źródłem osobistych przeżyć, a ich ujawnienie w postaci wystawy może te doznania przekazać nam, widzom – podsumował przewodniczący jury.

Prace laureatów konkursu można oglądać w Galerii „w Bramie”, ul Pułaskiego 7, do 28 lutego.

KO