Śladami Ojca Pio
Ojciec Pio chciał, aby grupy modlitewne obejmowały modlitwą intencje różnych ludzi. Zawsze mówił: „Grupy wiernych żyć będą w pełni życiem chrześcijańskim, jeśli staną się grupami wiernych, którzy modlą się razem”.
Każdy z członków grupy odmawia codziennie dziesiątkę różańca oraz koronkę do Serca Pana Jezusa według Ojca Pio. Spotkania odbywają się każdego 23. dnia miesiąca (data śmierci Ojca Pio). Zaczynają się o godz. 18.00 Eucharystią z homilią. Po mszy jest spotkanie członków w kaplicy noszącej imię świętego. Miejsce to jest zawsze otwarte dla wiernych.
Podczas spotkań odmawiana jest koronka, dziesiątek różańca, litania do św. Ojca Pio oraz śpiewane są pieśni ku jego czci. Na zakończenie członkowie grupy całują relikwie, po czym kapłan udziela wszystkim błogosławieństwa. Relikwie przywiezione są z San Giovanni Rotondo z potwierdzeniem autentyczności. Są to bandaże ociekające krwią ze stygmatów świętego. Obok relikwii znajduje się ogromna figura świętego. Przy niej składane są intencje uczestników grupy, odczytywane w czasie spotkań.
Spotkania od maja 2007 r. prowadzi ks. Franciszek Klebaniuk, który zastąpił poprzedniego moderatora ks. Wojciecha Kułaka. Pierwszym opiekunem i założycielem grupy w grudniu 2002 r. był ks. Sławomir Brodawka. Moderatorką świecką grupy jest Krystyna Gomółka, zastępcą Jadwiga Goławska. Za dekorację odpowiadają Danuta Przychodzeń i Genowefa Nurzyńska. Funkcję skarbnika pełni Kazimierz Król.
Uczestnicy grup modlitwy wyjeżdżają na spotkania, m.in. nocne czuwanie w Łagiewnikach w czerwcu każdego roku. Niektórzy byli w 2006 r. na pielgrzymce do San Giovanni Rotondo, a we wrześniu 2007 r. w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie.
Grupy modlitewne przez wstawiennictwo św. o. Pio wypraszają wiele łask u Boga różnym ludziom i przedsięwzięciom, podejmowanym przez wspólnotę parafialną. Można powiedzieć, że są zapleczem modlitewnym parafii. – Uczestnicy spotkań grupy modlitewnej św. Ojca Pio doznają szczególnego wstawiennictwa świętego, który pomaga im wytrwać przy Chrystusie i w uświęceniu ich samych. Wsłuchując się w nauczanie Ojca Pio, uczą się otwartości na Boga, ścisłej z nim zażyłości, głębokiej modlitwy, a także są wyczuleni na cierpienie drugiego człowieka, na ludzi chorych, samotnych, opuszczonych – mówi ks. Franciszek Klebaniuk. Należy także wspomnieć o działającej w Łukowie drugiej grupie modlitewnej Ojca Pio, która spotyka się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca i modli się w intencji mieszkańców ul. Zimna Woda.
Agnieszka Pawlik