Rozmowy
Źródło: G
Źródło: G

Śladami pamiątek po Chrystusie

Pańska książka zaczyna się w Wieczerniku…

Jest ona poświęcona poszukiwaniom kielicha, którego Chrystus użył podczas ostatniej wieczerzy w jerozolimskim Wieczerniku. Wiadomo, że w tej sprawie narosło wiele legend, fantastycznych opowieści, w związku z czym czasami trudno jest rozdzielić fikcję literacką od prawdy. Wraz z Januszem Rosikoniem postawiliśmy sobie za zadanie dotarcie do autentycznego naczynia eucharystycznego z Wieczernika i oddzielenie fikcji od rzeczywistości.

Poszukiwania zajęły nam około roku. Przewodnikami w naszych podróżach byli naukowcy; historycy, archeologowie i liturgiści, dzięki którym natrafiliśmy na ślad tego przedmiotu. W książce przedstawiamy wyniki reporterskiego dochodzenia, które zaprowadziło nas do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Walencji w Hiszpanii, gdzie kielich ten jest przechowywany.

Jakie argumenty potwierdzają tezę, że jest on „tym przesławnym kielichem” z Wieczernika?

Za autentycznością tego przedmiotu przemawiają argumenty dwojakiego rodzaju. Po pierwsze tradycja historyczna, bogato udokumentowana, pochodząca jeszcze ze źródeł starochrześcijańskich i trwająca dwa tysiące lat, na podstawie której można zrekonstruować dzieje owego naczynia – od Ziemi Świętej, przez Rzym, do Hiszpanii. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł