Śladami Wajdy
Dyrektor placówki Przemysław Tułacz tłumaczy, że placówka stara się przygotowywać ofertę edukacyjną w taki sposób, by zarówno sprostać wszystkim wymogom podstawy programowej, jak też maksymalnie dopasować je do oczekiwań i pasji młodych ludzi. Jedną z pasji uczniów PG nr 1, już od kilku lat, jest właśnie film, którym do tej pory młodzież zajmowała się na dodatkowych zajęciach, w tym także podczas warsztatów współfinansowanych ze środków unijnych. – Postanowiliśmy pójść w tym kierunku i zaproponować kandydatom na pierwszoklasistów trzyletni cykl zajęć, podczas których zamierzamy przekazać nie tylko teoretyczne zasady tworzenia filmu, ale również pokazać, jak operować kamerą, zorganizować plan filmowy, montować materiał czy udźwiękowić film – wyjaśnia Tułacz.
Autorzy pomysłu zdają sobie sprawę, że ze względu na koszty nie będą mieć stałego dostępu do profesjonalnego sprzętu, dlatego zamierzają nawiązać współpracę z instytucjami kulturalno-oświatowymi, które mają takie możliwości. Chcą też organizować wycieczki, np. do szkoły filmowej w Łodzi.
Lekcje będą prowadzić nauczyciele, którzy kształcą się w tym kierunku, a zajęcia będą się odbywać w sali, która do tej pory była wykorzystywana na warsztaty filmowe. – Wprawdzie nasze możliwości sprzętowe są ograniczone, ale na zajęciach chcemy nauczyć młodzież podstaw tej trudnej sztuki i niestandardowej wrażliwości, bo bez niej sam sprzęt dobrego filmu nie zarejestruje – podsumowuje dyrektor gimnazjum.
P. Tułacz przyznaje, że plany są bardzo ambitne, ale jest przekonany, że z taką młodzieżą i zaangażowaniem nauczycieli uda się je zrealizować.
KO