Region
Źródło: GOK Hańsk
Źródło: GOK Hańsk

Słodkie święto

„Dzień Pszczelarza” już na stałe wpisał się w kalendarz imprez ziemi hańskiej. Siódma edycja festynu nie zawiodła tak organizatorów, jak i przybyłych gości.

Uroczystości rozpoczęły się konferencją naukową o tematyce pszczelarskiej, podczas której wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Mirosław Worobik wręczał dyplomy „Mistrz Pszczelarz”. Następnie w kościele parafialnym odbyła się Msza św. z udziałem proboszcza parafii unickiej w Kostomłotach ks. Zbigniewa Nikoniuka oraz proboszcza miejscowej parafii ks. Karola Klewka.

Bawili i…

Dalsza część pszczelarskich uroczystości miała miejsce przy miejscowej remizie OSP. Uczestników festynu powitał wójt hańskiej gminy Marek Kopieniak, a tuż po nim okolicznościowy wiersz wyrecytowała 6-letnia Julka Struszewska. W części artystycznej wystąpiły m.in.: kapela „Hańszczanie”, „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia we Włodawie, zespół „Seniorki” oraz „Kram” z DK w Dubecznie, grupa żonglerska „Mali Wytrwali” z Zaliszcza, zespół taneczny „Avante” z Ukrainy, a także gwiazda festynu – „Masters”.

Podczas miodowego święta nie mogło zabraknąć również wystaw twórców ludowych. Swoje stoiska mieli także: Poleski Park Narodowy, czy Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej.

…degustowali

Zgodnie z tradycją festynu amatorzy trunków mogli posmakować miodu pitnego: dwójniaka, trójniaka i innych przysmaków przygotowanych przez pszczelarzy. Był też kiermasz wyrobów pszczelarskich oraz sprzętu do produkcji miodu.

Imprezie towarzyszyły również konkursy. I tak „najsmaczniejszy miód” pochodził z pasieki Jarosława Żelechowskiego z Orchówka. Drugie miejsce zajął wyrób Aleksandra Kafarskiego, a trzecie Doroty i Marka Witkowskich. W konkursie na wypieki miodowe zwyciężyły Monika Radecka i Regina Redde, przed Barbarą Dziekan i Martą Lewendą.

Rozstrzygnięto ponadto konkurs plastyczny „Pszczelarstwo w oczach dziecka”, w którym wzięli udział uczniowie z Hańska, Kulczyna, Wytyczna, Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, Woli Wereszczyńskiej i Wereszczyna. Wybrano także miss słodkiego festynu, którą została Ilona Pacek. Imprezę zakończyły fajerwerki oraz zabawa taneczna pod chmurką z zespołem „Avenis” z Woli Uhruskiej.


Pszczeli patron

Patron corocznego festynu pszczelarskiego – urodzony w I poł. XIX w. ks. Jan Dolinowski – był proboszczem w Hańsku. Prowadził przy tym niewielkie gospodarstwo, postanowił też założyć pasiekę. W czasach świetności liczyła ona nawet 200 pni. Wiedzą o pszczołach dzielił się też na łamach artykułów, pisał m.in. do „Wieńca” i „Gazety Rolniczej”. Ponadto zasłynął jako konstruktor nowego typu ula ramowego.

Andrzej Dynkiewicz